6 C
Skopje
петок, јули 1, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  Еве што нè чека по вакцината за корона – вирусот ќе го победиме, но има еден друг проблем…

  Има сè повеќе докази дека пандемијата корона со себе влече една друга пандемија – отпорност на антибиотици.

  Иако коронавирусот е нова болест, податоците од некои области покажуваат дека дури 90 отсто од пациентите се лечат со антибиотици. Тоа се податоци од болницата која што не ги зема предвид случаите на луѓето кои што консумираат антибиотици на своја рака.

  Отпорноста на антибиотици е веќе алармантна, а причината е речиси 700.000 смртни случаи годишно во светот. За работата да биде полоша, нема да има лекови кои што ќе можат да помогнат затоа што произведувачите на антибиотици банкторитаа, а сега сите сакаат да ја создадат вакцината против коронавирус.

  Многубројни истражувачи претходните месеци ѝ се обратија на јавноста предупредувајќи на еден проблем.

  „Внимателно користете ги антибиотиците, важно е колку и носењето заштитна опрема“ – вели Адам Робертс, микробиолог.

  Бактериското воспаление на белите дробови е чест симптом на вирусните инфекции. Поголемиот дел од починатите од шпански грип не ги убил грипот туку бактериската инфекција која што го нападнала ослабнатиот организам.

  Според првите податоци од Вухан, 15 отсто од заболените од корона добиле бактериска инфекција, од кои половина починале.

  Докторите им даваат антибиотици на заболените од вирусот превентивно за инфекцијата да не се прошири. Во нормално време, антибиотик се дава дури кога лабораториски ќе се потврди присуство на бактерија.

  Покрај хидроксихлоквин, како лек за корона се појави и антибиотикот азитромицин, па произведувачите во САД пријавиле недостаток на тој лек.

  Ситуацијата дополнително се влошува поради тоа што нови антибиотици нема, а токму тоа е и најголемиот предизвик.

  ВО САД две големи фирми кои што произведуваат лекови, морале да поднесат барање за банкрот, што е уште една закана за во иднина.

  Latest Posts

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.