6 C
Skopje
понеделник, јули 4, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Древна билка со милион тајни: Ги уништува вирусите, лечи изгореници, ги смирува цревата и чиревите – и тоа не е сè!

  Алое вера е растение кое има повеќеслојна улога во одржувањето на здравјето и спречувањето и лекувањето на бројни состојби и болести. ...

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  СТАВЕТЕ ЕДНА ЛАЖИЦА ОД ОВА СЕМЕ ВО ЈОГУРТОТ – CПAC за jajниците

  Голем број жени добиваат разни болести на јајниците. Една од нив е полицистични jajници, која се карактеризира со создавање на „циcти“, проблем со забpе-менyвање,...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  Еве што може да се случи со вашето тело откако случајно ќе проголтате чепкалка за заби (ВИДЕО)

  Јутјуб каналот Brew, кој ги разградува медицинските прашања преку анимирани, раскажани видеа, неодамна објави видео во кое објаснува што точно се случува кога ќе голтнете чепкалка за заби. И да бидеме искрени, може да биде некако застрашувачки.

  На видеото, нараторот ја пренесува приказната за 33-годишен маж кој страдал од болки во стомакот два месеци. По одењето на лекар, во телото на мажот е откриена чепкалка за заби. Остриот, дрвен предмет всушност го прободел низ цревата , што довело до болка и воспаление. Но, откако се отстранила со операција, пациентот закрепнал целосно.

   Ова е вистински документиран случај во медицинско списание, што е веројатно доволно за да ве натера да престанете да џвакате парче дрво.

  Има уште неколку вакви случаи каде луѓе проголтале чепкалка за заби.

  На пример, 45-годишна жена случајно проголтала чепкалка за заби и си го прободела грлото, што довело до болка, треска, повраќање и низок крвен притисок. Чепкалката на крајот била пронајдена во нејзиниот црн дроб – опкружена со апсцес исполнет со гној. Проголтаната чепкалка за заби дури и ја затрула крвта, при што бактериите се прошириле низ нејзиното тело преку нејзиниот крвоток. Но, повторно, откако чепкалката била отстранета и жената била третирана со антибиотици, таа закрепнала целосно.

  Видеото објаснува дека ризикот од голтање на предмети како чепкалки за заби е поголем кај оние кои немаат заби, кај оние кои страдаат од злоупотреба на алкохол или кај оние кои многу користат чепкалки за заби.
  Иако повеќето голтања на страни предмети поминуваат сами по себе, видеото објаснува дека овие случаи можат да бидат многу опасни кога ќе се појават компликации. Тоа е затоа што тие компликации можат да вклучуваат опасна по живот сепса и други сериозни инфекции и перфорации.

  Според видеото, тоа било случај со 18-годишен професионален спортист кој проголтал чепкалка за заби. Објектот, за жал, отворил дупка во дебелото црево, поради што бактериите ја заразиле неговата крв. Чепкалката прободела и артерија, што довело до крварење опасно по живот, кое барало итна операција.

  Иако човекот не умрел од инцидентот, имало голем ризик од тоа – и сето тоа поради една мала чепкалка за заби.

  Во видеото се препорачува веднаш да се оди на ИТНА ПОМОШ ако сте проголтале чепкалка за заби или друг сличен нејасен остар предмет.

  ВИДЕО:

  Latest Posts

  Древна билка со милион тајни: Ги уништува вирусите, лечи изгореници, ги смирува цревата и чиревите – и тоа не е сè!

  Алое вера е растение кое има повеќеслојна улога во одржувањето на здравјето и спречувањето и лекувањето на бројни состојби и болести. ...

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  СТАВЕТЕ ЕДНА ЛАЖИЦА ОД ОВА СЕМЕ ВО ЈОГУРТОТ – CПAC за jajниците

  Голем број жени добиваат разни болести на јајниците. Една од нив е полицистични jajници, која се карактеризира со создавање на „циcти“, проблем со забpе-менyвање,...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  АКТУЕЛНО

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  КОЈ ГО ПИЕ ОВОЈ 1 ВИТАМИН, КОМАРЦИТЕ БЕГААТ ОД НЕГО: Д-р Несторовиќ откри СТАР РЕЦЕПТ, кој многумина сакаа да го СЛУШАТ!

  Скоро и да не постои човек кој не почувствувал на своја кожа колку е досадно и иритирачко чешањето предизвикано од у бод од комарец....

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.