6 C
Skopje
недела, март 26, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  94-годишна жена раскажала за одмаздата на неверниот сопруг и неговата љубовница

  Одмаздата е слатка работа, но оваа 94-годишна баба од Лос Анџелес отиде над и подалеку. Дорис со своите внуци сподели приказна за еден неверник,...

  Сопругот гледајќи ги снимките од скриената камера во својот дом целосно го променил односот кон сопругата

  Маж од Тајланд поставил видео камери во својот дом, а она што го видел го натерало радикално да го промени односот кон младата сопруга. Многу...

  Сите се зачудени: Имала речиси 400 килограми. Проверете како изгледа сега!

  Уште како мала имала проблем со килограмите, а со текот на годините нејзиниот проблем станувал се поголем и поголем. Амбер Рачди, која достигна 376 килограми,...

  Науката потврди што зависи од тоа дали мажот ќе создаде син или ќерка!

  Една од приказните на бабата дека мажите кои имаат браќа добиваат синови, а оние кои имаат сестри добиваат девојчиња. Истражувачите од Универзитетот во Њукасл во...

  Еве што изјави Гордана Силјановска за промена на името, за процесот за уставните измени (Видео)

  Грците велат дека идентитетот е во прашање, а ние постојано под наводници аргументираме дека не е така. Извинете. Зборуваме за национален идентитет. Сите држави во централна и источна Европа настанале по концептот нација етнос држава. Истото се случило и овде на вториот Асном. Првиот Асном бил обид. Првиот Асном ако се сеќавате е со паролата Македонија на Македонците. И тоа не само од револуционерите. Туку од многу државници, дури и во Times излегол тој наслов.

  Отворете на која и да е веб страница околу Илинден, прво што ќе ви се појави е знамето на Крушевската Република или Илинден. Ама на тоа знаме е етничка Македонија од тоа време. Е сега веднаш ќе ве обвинат за иредентизам. Две именки една покрај друга, јас не знам дали Илинден ќе се преведува, бидејќи Илинден на грчките граѓани ништо не им значи, но како тоа ќе се одрази на придавките разноразни, да не излеземе како велигденските острови, егзотика. Јас повеќе сум од придавки од генерички карактер, кои одат рака под рака со држава, а не со области.

  Нашата толеранција како да нема праг. Уставот е највисокиот, највнатрешниот акт, тука се изразува суверинитетот, затоа уставите се потврдуваат на референдуми во многу земји. Па тогаш од кого произлегува суверинитетот во Македонија? Од граѓаните на Република Македонија. Секоја генерација има право на уставни промени, не можете вие со промена на уставот да задолжите некои идни идни власти и генерации. Тоа е непознат феномен. Тоа е многу погрешно. Не може да се обврзе никој за тоа што ќе се случува во наредните 5, 10, 15 години. Тоа едноставно не држи. 26 години ние како индивидуи и како нација се чувствуваме нерамноправни, за нас важеа различни критериуми, но сепак има норми, постојат Обединети Нации, постои меѓународно право, оние држави кои не признаа нас под уставно име не го направија тоа од жалење туку поради тоа што овде едноставно не може да има други критериуми. Кога влегувате во ваков преговарачки процес кога станува збор за име на држава која сте го наследиле. Привремената спогодба требаше да ги релаксира односите, така пишува, за да можеме рамноправно да преговараме а да не бидеме попречувани во евроинтегративните процеси.

  Јас не гледам доверба со вакви уцени, тоа е говор кој што ние требаше да го избегнуваме, ние имаме пресуда на меѓународен суд на правдата во која се вели дека првата страна го прекршила членот 11 од привремената спогодба. Првата страна потпис ставила и се согласила судот да биде арбитар. Јас ќе разбирам кога НАТО вели: Па политички е процесот. Но кога Грција прифатила арбитража на суд, тогаш таа одлука треба да ја почитува.

  За да не ви раскажуваме што велеше професорката Силјановска, во прилог линк од нејзиното гостување на Топ Тема претходната година, во однос на уставните измени.

  Извор: delcevodenes.mk

  Latest Posts

  94-годишна жена раскажала за одмаздата на неверниот сопруг и неговата љубовница

  Одмаздата е слатка работа, но оваа 94-годишна баба од Лос Анџелес отиде над и подалеку. Дорис со своите внуци сподели приказна за еден неверник,...

  Сопругот гледајќи ги снимките од скриената камера во својот дом целосно го променил односот кон сопругата

  Маж од Тајланд поставил видео камери во својот дом, а она што го видел го натерало радикално да го промени односот кон младата сопруга. Многу...

  Сите се зачудени: Имала речиси 400 килограми. Проверете како изгледа сега!

  Уште како мала имала проблем со килограмите, а со текот на годините нејзиниот проблем станувал се поголем и поголем. Амбер Рачди, која достигна 376 килограми,...

  Науката потврди што зависи од тоа дали мажот ќе создаде син или ќерка!

  Една од приказните на бабата дека мажите кои имаат браќа добиваат синови, а оние кои имаат сестри добиваат девојчиња. Истражувачите од Универзитетот во Њукасл во...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.