6 C
Skopje
среда, март 29, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Еве како обичната урда помага да се ослободите од брчките на вратот! За само 15 минути!

  Урда – обично ја користиме во кујната. Сепак, се покажа дека е многу корисен производ за убавината и здравјето на кожата

  Повеќето жени во нивните секојдневни ритуали за нега на кожата целосно забораваат на вратот и деколтето. Ова е сосема погрешно! На крајот на краиштата, кожата на вратот е првата што ја открива нашата вистинска возраст.

  За да спречите појава на кршливост и фини брчки на кожата, доволно е еднаш неделно да правите хранливи маски со урда. Оние кои решиле да се изборат со веќе постоечките проблеми, маската треба да ја нанесуваат најмалку три пати во период од десет дена.

  Пред да користите маски против стареење, дефинитивно мора да ја исчистите кожата од нечистотии и остатоци од крем. Областите на деколтето и вратот може претходно да се третираат со пилинг.

  При изборот на маска, неопходно е да се започне од неговиот состав: компонентите не треба да предизвикуваат алергиски реакции. Готовата смеса се нанесува со движења на тапкање по целата површина на вратот и областа на деколтето.

  Чувајте ја маската на лицето 15-20 минути. По процедурата за подмладување, маската се отстранува со филтрирана вода.

  1. Маска од урда, краставица и павлака
  На ситно ренде изрендајте една краставица со средна големина. Потоа додадете една лажица урда и павлака. Добро измешајте додека не добиете изедначена смеса. Нанесете и исплакнете по 15 минути.

  2. Маска од магдонос и урда
  Изблендирајте еден куп магдонос додека не се добие еднолична маса. Потоа соединете ја добиената каша и две лажици урда. Добро измешајте ги состојките. Можете безбедно да ја нанесете маската на проблематичните области на кожата. Оваа маска има и избелувачки ефект.

  3. Маска со урда и мед
  Во соодветен сад соединете една лажица урда и исто толку малку загреан мед. Добро измешајте ги состојките.
  Потоа додадете половина лажичка растително масло (бадемово или маслиново масло) и неколку капки витамин А во смесата со мед и урда. Повторно измешајте.

  Добиената маска може безбедно да се нанесе на исчистената кожа на вратот и деколтето.

  4. Овошје-млечна маска за лице со банана
  Со блендер изблендирајте малку банана и исто толку киви. Додадете една лажица урда во овошната смеса и измешајте сè додека не се добие униформа конзистентност. Готовата маска можете да ја нанесете на проблематичните области на кожата.

  5. Маска за лице од јајце-млеко

  Во помал сад измешајте една лажица урда, една жолчка од јајце и една лажичка малку загреан мед. Сè добро измешајте. Маската готова за употреба се нанесува на претходно исчистена кожа.
  А како се грижите за кожата на деколтето и вратот? Можете да го споделите вашето искуство во коментарите под статијата.

  Извор: woman.ru

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.