6 C
Skopje
вторник, август 16, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  ЕВЕ КАКО ДА ГИ СМИРИТЕ НЕРВИТЕ МОМЕНТАЛНО! Природни начини за ослободување од стрес, работете безбедно!

  Знаеме дека немате многу време за себе, сепак обидете се да го најдете, а во меѓувреме пробајте некои од природните начини за намалување на стресот.

  Секојдневниот живот носи проблеми. Се чини дека никогаш немаме време за себе, а работата и секојдневната рутина, се чини дека немаме време ни да се забавуваме. Кога нашите блиски ќе забележат дека сме во неволја, им ветуваме дека ќе се забавуваме со себе, ќе разговараме со некого или само ќе спиеме, ќе одиме на краток одмор или барем на викенд, ќе почнеме да ја гледаме нашата омилена серија , прочитајте книга на тема која не загрижува, но сите знаеме колку време е потребно за да се случи нешто од ова.

  Грижите за студиите, работата, децата, финансиите и едноставно преживувањето не тераат да „туркаме се“ под тепих, а никогаш да немаме време за себе.

  Со текот на времето, нашиот имунитет почнува да опаѓа , често се разболуваме, лошо спиеме, се иритираме од ситници што не сме ги забележале досега, прескокнуваме оброци, плачеме и сме раздразливи, а срцето ни чука се посилно и посилно додека адреналинот скока.

  Како тоа да не ни е доволно предупредување, уште повеќе работиме, се исцрпуваме, сè помалку спиеме, се повеќе се отуѓуваме од другите, а само некои од проблемите се наталожуваат, како овие.

  Несоница и лош сон, Лежиме уморни, се будиме уште поуморни, Хроничен замор, Депресија
  Анксиозност, Намален или нагло зголемен апетит , Зголемена желба за слатки, Сува кожа, коса и слаби нокти, Болка во коските и мускулите, Главоболки и мигрена

  Причината за се е стресот, а Happy Republic наведува само некои од природните решенија, неговото ублажување.
  Чај од валеријана Овој чај може да биде добар сојузник и природен седатив.

  Станува збор за растение кое најчесто се користи во форма на етерично масло или чај, а најчесто се користи за подобар сон. Коренот од валеријана се нарекува природен антидепресив, добар е за смирување на анксиозноста, стресот и нервозата. Нејзината ефикасност против стрес е потврдена од лекарите.

  Чајот од корен од валеријана може да помогне за подобар сон, за чувствителност, раздразливост, предменструални нарушувања.

  Поволно делува на главоболки, болести на желудникот, цревата и висок крвен притисок .
  Го намалува потењето од стрес и ја подобрува концентрацијата.

  Чајот од камилица како природен седатив е веројатно еден од најпознатите на нашите простори. Камилицата има смирувачки својства, има и специфичен мирис и вкус и е богата со антиоксиданси. Овие состојки се важни за исфрлање на слободните радикали од нашето тело, кои често се причина за инфекции, болки и други здравствени проблеми.

  Флавоноидите од растението имаат способност да влијаат на хормоните адреналин и серотонин и да ги регулираат. Камилицата може да помогне при несоница, но и да ја намали болката и воспалението, да го подобри варењето и да ги намали грчевите кај жените.

  Познато е и дека ова растение ја намалува депресијата и анксиозноста.
  Камилицата може да се користи во форма на чај, екстракт или есенцијално масло.

  Млеч Ова златно течно богатство е еден од најдобрите начини за зајакнување на имунитетот и е одличен природен седатив.

  Со векови се користи за намалување на ризикот од воспаленија бидејќи има високо ниво на витамини Б и дури 23 видови на аминокиселини кои спречуваат појава на бактерии и вируси. Покрај тоа што има антибактериско дејство, докажано е дека ја подобрува меморијата и концентрацијата, ја намалува нервозата, стресот и го олеснува сонот. Делува како антидепресив и ја регулира појавата на силни емоции.

  Познат е и како состојка која го регулира шеќерот во крвта и го намалува крвниот притисок, кои се исто така некои од симптомите на стресот. Дополнително, го подобрува нивото на енергија, што е пожелно за стрес по појавата на хроничен замор.

  Матичниот млеч може да се користи во форма на прав, сируп или капсули.

  Етерично масло од лаванда, сушена лаванда или чај од лаванда можат да бидат одличен природен седатив.

  Состојките како што се линалол и линалил ацетат помагаат во смирување на нервите, опуштање, подобрување на расположението и полесно заспивање. Влијае на регулацијата на нервниот систем и промовира смиреност, може да ја намали болката и се покажа дека го штити мозокот .

  Лавандата има способност да влијае на невролошките нарушувања, но и генерално да ги намалува симптомите на анксиозност и депресија.
  Поради своите антибактериски својства, може да се користи и за подигнување на имунитетот, намалување на болката и други физички тешкотии.

  10 нови одлуки за подобар живот. Ниту сето ова нема да ви помогне, ако само пиете чај и не почитувате ништо повеќе.
  Водата и другите незасладени пијалоци се важни за намалување на стресот бидејќи дехидрацијата создава многу слични симптоми на стресот и може да биде доста опасна. Исхраната богата со витамини ќе му помогне на целокупното здравје на телото, ќе го подобри варењето и ќе ја зголеми енергијата.

  Дури и кратка прошетка низ селото ќе ја подобри циркулацијата, ќе го регулира шеќерот, ќе го намали ризикот од кардиоваскуларни болести и ќе ве опушти.
  Медитацијата може да помогне да се опуштите и да се справите со стресот.
  Вежбите за дишење можат да бидат одличен природен лек за смирување, а може да се прават секаде, посебна препорака е пред спиење.

  Освежете ја просторијата во која престојувате со овлажнител во кој можете да ставите неколку капки етерично масло.
  Вежбањето може да биде одличен начин за справување со стресот и нервозата.
  Оставете го мобилниот телефон на еден ден, и земете книга.
  Најдете време за себе, вашите драги луѓе и хоби.
  Споделете ги вашите проблеми со вашите роднини, и не двоумете се да побарате помош од експерти.

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.