6 C
Skopje
недела, април 14, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве зошто чинијата никогаш не се враќа празна! ЗАБОРАВЕНИ УБАВИ МАКЕДОНСКИ ОБИЧАИ

  Овој обичај ги зближи соседите и роднините и изгради односи полни со доверба, блискост и взаемна помош. Сигурно сте слушнале од нив дека „чинијата никогаш не се враќа празна“. Ова е само еден од убавите обичаи кои се задржале кај нашиот народ, иако во помала мера, до денес.

  Приказната за овој обичај не враќа во не толку одамна, кога нашите соседи беа блиски како пријателите и семејството. Кога ви треба лажичка шеќер, шолја брашно или кафе, треба некој да се грижи за вашите деца, тие беа оние кои ќе ви излезат во пресрет и ќе ви помогнат без проблем.

  Aкционира овој обичај во реалноста? Дошол некој сосед или роднина и ти донел чинија полна со свежо испечена пита, проја или торта. По неколку дена се сеќавате дека не сте ја вратиле чинијата, а бидејќи чинијата не се враќа празна, ќе направите нешто и ќе го вратите во знак на внимание.

  Овој обичај ги зближи соседите и роднините и изгради односи полни со доверба, блискост и взаемна помош. Обичај е соседите и роднините да и носат најразлични јадења и слатки на новата снаа во првите денови од бракот.

  Носат полна чинија, пијат кафе и на новата домаќинка и кажуваат за рецептите попатно. Снаата памти рецепти, подготвува оброци, полни празни чинии и ги враќа во знак на благодарност, покажувајќи како станала вистинска домаќинка.

  ЗА ЖАЛ ДЕНЕС РЕЧИСИ ВООПШТО ДА НЕ СЕ ПОЧИТУВА ОВАЈ ОБИЧАЈ, ОДНОСНО ЛУЃЕТО ДЕНЕС ВООПШО НЕ СИ ВИКААТ НИ ДОБАР ДЕН НА КОМШИЈАТА!

  ДАЛИ СЕ СЛОЖУВАТЕ СО НАС? ПИШЕТЕ НИ ВО КОМЕНТАР!

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.