6 C
Skopje
вторник, март 21, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта: 4 забрани кои не треба да се прекршуваат

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта, има 4 забрани кои не смеете да ги прекршите за да не привлечете несреќа и...

  Баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не нејзин внук. Пораснав и станав богат. Еден ден таа дојде на мојата работа

  Од кога се сеќавам, баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не домородец. Зошто се одлучила така, не знам. На крајот на краиштата, надворешно...

  Еве зошто чинијата никогаш не се враќа празна! ЗАБОРАВЕНИ УБАВИ МАКЕДОНСКИ ОБИЧАИ

  Овој обичај ги зближи соседите и роднините и изгради односи полни со доверба, блискост и взаемна помош. Сигурно сте слушнале од нив дека „чинијата никогаш не се враќа празна“. Ова е само еден од убавите обичаи кои се задржале кај нашиот народ, иако во помала мера, до денес.

  Приказната за овој обичај не враќа во не толку одамна, кога нашите соседи беа блиски како пријателите и семејството. Кога ви треба лажичка шеќер, шолја брашно или кафе, треба некој да се грижи за вашите деца, тие беа оние кои ќе ви излезат во пресрет и ќе ви помогнат без проблем.

  Aкционира овој обичај во реалноста? Дошол некој сосед или роднина и ти донел чинија полна со свежо испечена пита, проја или торта. По неколку дена се сеќавате дека не сте ја вратиле чинијата, а бидејќи чинијата не се враќа празна, ќе направите нешто и ќе го вратите во знак на внимание.

  Овој обичај ги зближи соседите и роднините и изгради односи полни со доверба, блискост и взаемна помош. Обичај е соседите и роднините да и носат најразлични јадења и слатки на новата снаа во првите денови од бракот.

  Носат полна чинија, пијат кафе и на новата домаќинка и кажуваат за рецептите попатно. Снаата памти рецепти, подготвува оброци, полни празни чинии и ги враќа во знак на благодарност, покажувајќи како станала вистинска домаќинка.

  ЗА ЖАЛ ДЕНЕС РЕЧИСИ ВООПШТО ДА НЕ СЕ ПОЧИТУВА ОВАЈ ОБИЧАЈ, ОДНОСНО ЛУЃЕТО ДЕНЕС ВООПШО НЕ СИ ВИКААТ НИ ДОБАР ДЕН НА КОМШИЈАТА!

  ДАЛИ СЕ СЛОЖУВАТЕ СО НАС? ПИШЕТЕ НИ ВО КОМЕНТАР!

  Latest Posts

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта: 4 забрани кои не треба да се прекршуваат

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта, има 4 забрани кои не смеете да ги прекршите за да не привлечете несреќа и...

  Баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не нејзин внук. Пораснав и станав богат. Еден ден таа дојде на мојата работа

  Од кога се сеќавам, баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не домородец. Зошто се одлучила така, не знам. На крајот на краиштата, надворешно...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.