6 C
Skopje
вторник, септември 26, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве зошто стјуардесите во авион делат гумени бомбони- причината ќе ве изненади

  Веројатно сте приметиле дека кога се возите во авион, стјуардесите често на патниците им нудат гумени  бомбони. Дали некогаш сте се запрашале зошто го прават тоа?

  Причината е едноставана, знаеме дека поради висината  и притисокот, се затнуваат ушите, па затоа се даваат бомобони, кои додека ги џвакате, се изедначува притисокот, како на пример кога зевате , тогаш притисокот се изедначува природно.

  Ако сте настинати и се возите во авионможе да дојде до запушување на Еустахиевиот канал кој го поврзува средното уво и школката и може да добиете силни болки или да го оштетите ушното тапанче поради воспаление. За да го спречите тоа, се јадат бомбони за време на лет во авион.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.