6 C
Skopje
вторник, септември 26, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве зошто се фрла бидермаер на свадбите – претходно се правело нешто ужасно

  Дали некогаш сте се запрашале зошто невестата го фрла бидермаерот на свадба? Со години се верува дека онаа девојка која ќе го фати цвеќето ќе има среќа и следна ќе стапне на лудиот камен.

  Она што е помалку познато е дека во минатото луѓето верувале дека треба да ја допрат невестата за да имаат среќа, да и скинат дел од венчаницата или велот. Сепак, за ова да не се случува се појавила традицијата невестата да го фрла бидермаерот.

  За среќа, сите се воодушевени од ова, па и денес е останато на секаде низ светот како традиција.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.