6 C
Skopje
среда, февруари 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве го папагалот кој спаси семејство од земјотресот во Турција – Еве како успеал!

  Папагал го спасил животот на семејство затрупано под урнатините во Турција. Само три месеци пред силниот земјотрес од 7,8 степени, семејството кое живеело во реонот на епицентарот купило папагал.

  Го викаат Мејвис, бил одлично друштво, ретко пеел и за разлика од другите папагали испуштал помалку звуци.

  На 6 февруари, ден пред трагедијата да ги погоди Сирија и Турција, Мејвис почна да испушта чудни звуци во раните утрински часови.

  Ова го буди семејството, кое е збунето од чудното однесување. Така, тие веќе беа будни и на нозе пред земјотресот.

  Сите тие успешно успеваат да ја напуштат зградата во која живеат пред таа да се урне.
  17-годишниот Мустафа Цимен за државната новинска агенција Анадолу изјави: „Половина час пред земјотресот, тој направи чудна бучава ноќе кога светлото беше исклучено.

  „Папагалот мавташе со крилјата и скокна во кафезот. Благодарение на птицата, земјотресот не не затрупа“, вели 17-годишниот Мустафа.

  Птицата почнала да ја доживуваат како талисман жителите на привременото домување каде што се засолнети Мустафа и неговото семејство.

  Момчето додава дека и кучињата кои семејството ги хранело надвор од нивниот дом почнале да прават чудни звуци пред земјотресот.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.