6 C
Skopje
петок, декември 9, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Дрвја кои не треба да растат покрај вашата куќа бидејќи носат неволја и беда

  Народот верува дека секое растение што го имате во вашиот двор има некое значење. Религијата на растенијата и дрвјата била многу развиена во минатото.
  Многу работи од тоа време останаа и денес.
  Погледнете ги десетте свети растенија и што значат:

  Багрем
  Багремот не е добро дрво и затоа не треба да биде во близина на куќата. Порано се нарекуваше нерод (без плод), а пресадувањето багрем се смета за светољубиво.

  Бор
  Бор е типично дрво во сенка ако никне сам или во близина. Ако е намерно засадено на некое важно место, или ако го засадил некој значаен човек (крал), тогаш станува важен и овде се собира народ и се крева на некое култно место.

  Бреза
  Од неговите гранки правеа метли. Брезата е пеколно дрво затоа што Спасителот бил тепа со бреза гранки. Од сувата кора на брезата се прават вистински факели, кои се палат на Јованден или на Петровден. Во рана пролет се пие сок од густа бреза, која се пие наместо вода.

  Врба
  Врбата во верувањата и религијата зазема важно место. Врба гранчиња удираат деца и возрасни во Лазарова сабота и велат: „Расте како врба“. Се верувало дека стапот од глог е најмоќната алатка против вампири и зли демони. Цветот и плодот на глогот во народната медицина се користи за лекување на срцето.

  Дренка
  Дренката е дрво кое прво цвета во пролет, а последниот зрел плод на есен. Дренката се поврзува со здравјето и од него се прави сурутка, се става во лебот за Божиќ, се прават ритуали за здравите. На Богојавление им се дава на децата да изедат цвет од дренка за да бидат здрави.

  Црница
  Темна доаѓа од Мала Азија, а белата од Кина. И двата вида имаат лековити својства и хранливи својства. Не е добро за куќата ако корените на дрвото минуваат под куќата зошто целата куќа ќе умре и ќе биде опустошена. Огромните флеки од црница во близина на куќата значи дека таа одамна е напуштена.

  Јаболко
  „Василиј се дава за мирис, а јаболко за милост“. Јаболкото е симбол на пријателство и љубов кон ближниот и често се носи како подарок. Пред Петровден жените не треба да јадат јаболка, за да не им растат јаболка во грлото, како мажите. Садењето и калемењето различни видови јаболка (лесни, миризливи, кисели) значело должност и чест. Кој не засадил овошки, не треба ни да ги исече. Јаболкото е составен дел на свадбените и верските обичаи.

  Липата
  Липата е свето дрво за Словените. Липата се сади подалеку од куќата (најмалку 100 метри) и ја освежува околината со миризливи цветови и на пчелите им дава добар полен, а тие даваат липа мед кој е главната суровина за правење мед.

  Јагленот од липа ја прочистува водата, а одлично ги чисти забите и непцата.

  Орев

  Кога свети Илија ќе експлодира, оревите ќе се наполнат со црви. Оревите се составен дел од декорацијата на трпезата за Божиќ и Велигден. Од плодот ситно измелен, порано се правеше путер (10 кг јаткасти плодови на 1 литар масло). Оревото дрво не е добро да се сади во близина на куќата, и поради корените и поради сенката што паѓа врз куќата. Не е добро да се седи под сенка на орев. Ако има орев или црница, сите во куќата умираат.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.