6 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Драма на 35-годишна жена: Ме задеваат затоа што сум стара мома, но подобро сум сама

  Многу луѓе ме прашуваат зошто 35 години се уште не сум мажена и не барам маж. И јас им се потсмевам на нивните прашања, сакам да смислувам нешто смешно затоа што, да бидам искрен, не гледам никаква трагедија во моето „моминско“.

  Само моите блиски пријатели ја знаат вистинската причина, а на прв поглед е толку тривијална што не се ни трудам да ја споделам со непознати.

  Вистината е дека татко ми ја претепа мајка ми. Се плашев од него како оган, а имав и помлад брат кого морав да го заштитам и спасам. Тоа всушност ме спаси од сопствениот страв – грижата за брат ми.

  Кога растев, често ја прашував мајка ми зошто не се разведува. Но, таа само замавна со раката, а нејзиниот лежерен однос кон малтретирањето на татко ми ме уби повеќе од самото тепање. А најмногу и се „восхитував“ на баба ми – мајка ми на татко ми. Кога и кажав дека татко ми повторно ја претепал мајка ми, таа рече дека јас сум виновна и дека нема потреба да го провоцира.

  Ја прашав како го испровоцира, а и баба ми мавташе со рака, мрморејќи нешто некохерентно. Смешното е што татко ми важеше за „грижлив сопруг“! Да, не пиеше, остана дома, добро заработи. Сите мислеа дека е добра личност, апсолутно сите! На крајот на краиштата, мајка ми почина кога имав 14 години, а брат ми само 10.

  Имаше рак на мозокот и повеќе од сигурен сум дека го доби поради системското малтретирање. Но, и тогаш татко ми не ја бараше вината во себе, а не ја бараше ниту неговата мајка. За среќа, болеста не ја измачуваше премногу мама, само неколку месеци откако и беше дијагностицирана, таа почина. По нејзината смрт на сите им беше жал за татко ми. Кутриот, рекоа, останал вдовец со две мали деца.

  Па, по многу кратко време на тато му здодеа без својата вообичаена жртва и го сврте својот мрачен поглед кон мене. Откако ме претепа една вечер, му ја фатив раката на брат ми и отидов кај баба ми по мајка. Среќа што таа не не избрка, а ни тато не се обиде да не врати назад.

  Единствено добро што можам да кажам за него е што секогаш и даваше пари на баба ни за наша поддршка и не и станавме товар на старицата. Две години подоцна, татко ми повторно се ожени. И неговата нова сопруга била претепана и повторно сите мислеле дека тоа е нормално, вклучително и таа.

  Еве зошто не сакам да се мажам: неодамна насилството во семејството стана нешто нормално. Се сеќавам кога се обидував да ја убедам мајка ми да го остави татко ми, таа ми раскажуваше „утешни“ приказни за тоа како сите живеат и како е „нормално“ твојот маж да те удира. Тато во никој случај не беше злобен и лош, неговиот карактер е само поинаков.

  За жал, многу жени трпат и го толерираат шамарот на нивните сопрузи. Поради оваа причина повеќе сакам да уживам во мојата невиност: подобра самотија отколку да живеам под ист покрив со морално чудовиште кое е среќно само кога неговата сопруга е тепана и понижена.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.