6 C
Skopje
вторник, мај 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Мајка на пет деца не може да плати за намирници во продавница, гласот зад себе вели: Сметката ви е веќе платена

  Сиромашна мајка на пет деца добива пријатно изненадување кога остануваат без пари во самопослуга, а непознат човек влегува да и помогне. Ивана и нејзиниот сопруг...

  Драги мои деца, јас наскоро ќе умрам – имам само една молба до вас…

  Пораката на старата мајка ќе ви го растрепери срцето. Смртта е составен дел од животот и никој не може да го збегне тоа, но важно е како сме живееле и што сме оставиле зад себе.

  Често ги забораваме вистинските вредности во животот и допуштаме тагата лутењата, бесот да не труе одвнатре, а времето само минува… Приказната на оваа стара мајка не потсетува на нешто што отсекогаш треба да го имаме на памет.

  – Деца мои драги. Ќе дојде ден кога повеќе нема да бидам на овој свет. Ќе оставам се што сум стекнала па и вас. Многу работи ќе останат позади мене, но за едно ќе ве замолам.

  Не се расправајте околу куќата која сум ја оставила, таа и после вас ќе остане и ќе му припадне на некој друг, бидејќи ни вие, на овој пат акде одам, нема да можете да ја однесете.

  Кога ќе ги делите мојот порцелански преибор од кој сте јаделе, сетете се додека јадете да не ги делите тие чинии бидејќи и позади вас уште некој ќе се служи со тој прибор и вие на некого тоа ќе го оставите. Сочувајте го заедничкото благословување и заедничкото собирање на маса.

  Никогаш не кажувајте лажни сведочења ни на својот ни на тужиот брат. Устата отворете само за вистината исто кога ја отварате за јадење.

  Никогаш немојте да се расправате за материјални работи, немојте да дозволите парите да бидат повредни од вас. Сетете се на мајката која со љубов ве задоила, да не мразите никого, и да не понижувате, а од злото бегајте што подалеку.

  Делете убавина… Делете љубов… Делата нека говорат повеќе од вашите зборови. Не соудвајте се едни со други. Сетете се дека ве носела една утроба. Сетете се дека сте дошле без ништо на овој свет и дека без ништо ќе се вратите.

  Ништо не е подрагоцено од заедништвото и љубовта која ја оставате во наслетсвто. Така и вие одгледајте ги вашите деца и не жалите за мене.

  Наместо солзи, за мојата душа кажете една тивка молитва. МОжеби вашата молитва ќе ми ја отвори вартата од рајот… А јас? Јас и понатаму ќе бдееам над вас само од други граници, каде еден ден ќе се сретнеме и ќе останеме заедно во вечноста…

  Latest Posts

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Мајка на пет деца не може да плати за намирници во продавница, гласот зад себе вели: Сметката ви е веќе платена

  Сиромашна мајка на пет деца добива пријатно изненадување кога остануваат без пари во самопослуга, а непознат човек влегува да и помогне. Ивана и нејзиниот сопруг...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.