6 C
Skopje
среда, јуни 29, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Ме повика дечкото на сестра ми, и ми кажа тајна која сите дома ја криеја од мене со години

  Една девојка ја сподели својата неверојатна животна приказна на социјалните мрежи. Имено, на 16-годишна возраст, Керол открила дека нејзината мајка и тато биле всушност баба...

  Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

  Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

  Драган се оженил со Албанка и ја однел во планина: Првите три месеци само плачеше, а потоа сфатив што е проблемот!

  Обесхрабрени од социјалните правила кои велат дека жената да остане немажена е огромен срам, голем број на Албанки во последниве неколку години решиле да си ја бараат среќата во љубовта надвор од границите на нивната држава. Па така, бројкот на склучени бракови помеѓу Албанки и Срби од ден за ден се зголемува, пишува Блиц.рс.

  Една од тие жени е Викторија Вида Јаковлевиќ која пред 13 години решила да го напушти родниот Скарад и да се пресели во планинското село Средна Река во Голија каде се омажила за Драган. Но, нејзиниот живот целосно се променил.

  -Првите три месеци постојано плачев, буквално секој ден. Не знам дали знаете како е да се дојде во туга куќа во која не го знаете јазикот кој го зборуваат. Јас го разбирам албанскиот јазик, но појма немав што значи “чаша”, открива Викторија.

  Но Викторија не била единствена која поминувала тешки денови. Нејзиниот сопруг Драган вели дека воопшто не му било лесно на самиот почеток од нивниот брак но трудот и посветеноста брзо се исплатиле.

  -Ми беше тешкко, но се обидов да бидам силен психички и да бидам најдобриот педагог за неа. Да ја извлечам од депресијата и да стекнеме доверба еден во друг, вели Драган.

  Кога Вида го научила јазикот заедничкиот живот станувал полесен а таа почнала да се вклопува во новата средина.

  -Сега ми се допаѓа Србија – се навикнав на оваа држава. Се смеам но и пцујам како права Србинка, вели таа.

  Имено на Вида и биле потребни само неколку недели за да научи да ги готви сите српски традиционални јадења.

  -Денес готвам пити, баклава со ореви, месо…се тоа го научив одма, додава.

  Впрочем, откако Вида стапнала во домот на Драган куќата процветала, па денес оваа двојка работи се заедно.

  Според Драган, од денешна гледна точка, не постои дилема дека албанските жени успеаа да спасат многу спрски рурални училишта од затворање. Тој и додава дека не е единствениот маж во неговото село кој се оженил со Албанка.

  -Имам роднина неколку куќи подоле во селото. И тој се ожени со Албанка и денес имаат три деца, завршува Драган

  Latest Posts

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Ме повика дечкото на сестра ми, и ми кажа тајна која сите дома ја криеја од мене со години

  Една девојка ја сподели својата неверојатна животна приказна на социјалните мрежи. Имено, на 16-годишна возраст, Керол открила дека нејзината мајка и тато биле всушност баба...

  Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

  Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

  АКТУЕЛНО

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Пред спиење ставам ракија на косата – неверојатен трик од мојата баба: Кога ќе се разбудите наутро ќе видите чудо

  Ќе ви ја откријам тајната на убавата и бујна коса што ми ја кажа баба ми, пред многу години, кога ја прашав како нејзината...

  (ВИДЕО)Како студентот пред целиот клас му докажа на професорот дека Бог постои!

  Едноставно и логично, дали ја знаете оваа приказна? Почетокот на дваесеттиот век… На Универзитетот во Берлин, професор ги предизвика студентите прашувајќи: Дали Бог создаде се...

  „Сега ќе ви раскажам како ме наместија да земaм жена од Албанија“

  Посредувањето за невести од Албанија за мажи од Балkaнскиот регион не е некој новитет, а за ваква солуција во љубовниот живот најчесто се одлучуваат...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.