6 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Донесена одлука за имунитетот на Вељановски – одлуката ги изненади буквално СИТЕ

  Заврши комисиската расправа за одземање на имунитетот на поранешниот спикер Трајко Вељаноски, на која крајниот епилог беше четири гласа „За“ и четири гласа „Против“, што за прв пат се случува во Собранието да нема заклучок од оваа комисија кој би се испратил на пратеничкиот состав, јави ТВ24.

  Со ова се отвора прашањето како ќе се одлучува за имунитетот на Вељаноски понатаму.

  Според извори од владејачкото мнозинство, можна опција сега е претседателот на Собранието, Талат Џафери во консултација со стручни служби да даде насока дали воопшто ова прашање ќе им се предаде на пратениците да гласаат „За“ или „Против“ одземањето на имунитетот на поранешниот спикер на пленарна седница.

  Во спротивно неизвесно е кој и дали воопшто ќе може да се препорача на парламентарците одземање имунитет на Вељаноски на пленарна седница, каде ќе требаше да се усвои барањето со 61 пратенички глас, односно со просто мнозинство.

  За пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ состојбата е јасна – процедурата застанува тука, со оглед на фактот дека како што велат, Комисијата нема одлука и Собранието нема за што да расправа понатаму.

  ЦИВИЛ МЕДИА: ДУИ го спаси Трајко

  Трајко Велјаноски се спаси од притвор, благодарение на отсуството на пратеникот од ДУИ, чиј глас ја прави разликата меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ кои имаат по 4 члена во Комисијата за мандатни и имунитетни прашања.

  Со образложение дека му се слошила здравствената состојба, членот на ДУИ не присуствувал на гласањето на седницата на Комисијата. Во моментот на гласање, резултатот бил 4:4 за и против, со што барањето на судот за одземање на имунитетот на пратеникот Велјановски не се изгласало.

  Сепак, ова сѐ уште ништо не значи, бидејќи последниот збор го има Собранието на пленарна седница, за која се очекува дека ќе биде свикана веќе утре. За кратко, читајте повеќе за изгледите на Велјановски по гласањето во Комисијата за мандатни и имунитетни прашања.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.