6 C
Skopje
сабота, јуни 3, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да се препознае по нестабилна емоционална состојба, зголемена раздразливост и лошо одлучување“, изјави за Business Insider Роберт Оксман, директор на Институтот Sleep to Live.
  прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката може да ви се зголеми за 100-150 евра.

  За да ни помогне да се справиме со несоницата, „Business Insider“ подготви 5 едноставни совети кои барем можеме да ги пробаме. Ви ги претставуваме во следните редови.
  прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката може да ви се зголеми за 100-150 евра.

  1. Строго почитувајте ја рутината пред спиење
  Треба да ги правите истите активности за релаксација пред спиење, вели Оукшам. Обидете се со топла бања или да читате книга на слабо светло. Просторијата треба да се затемни, а температурата да биде помеѓу 18 и 20 Целзиусови степени.
  прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката може да ви се зголеми за 100-150 евра.

  2. Не користете го телефонот како будилник
  Знаеме дека треба да ја ограничиме употребата на технологија пред спиење. Можеби не го сфаќате тоа, но често самото присуство на вашиот паметен телефон во собата може да ве спречи да заспиете – ако не можеме брзо да заспиеме, многумина од нас чувствуваат потреба да го отворат и да проверат што се случува на социјалните мрежи. на пример.
  прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката може да ви се зголеми за 100-150 евра.

  „Вашата спална соба треба да биде резервирана за спиење, секс и ништо друго“, вели Оксман, кој не советува да ги отфрлиме паметните телефони и да ги замениме со евтини будилници.
  прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката може да ви се зголеми за 100-150 евра.

  3. Вежбајте длабоко дишење
  Кога одите во кревет, но вашето тело е сè уште напнато од денот, може да имате потешкотии да заспиете. Според една статија на WebMD, ако почнете да вежбате длабоко дишење во такви моменти, вашиот мозок ќе препознае дека се обидувате да се опуштите. Така, ќе испрати команди до вашето тело да започне процедури за релаксација.
  прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката може да ви се зголеми за 100-150 евра.

  „Додека вдишувате, визуелизирајте во вашата глава чист и свеж воздух како влегува во вашите бели дробови, патува низ вашето тело и ги чисти вашите клетки. Додека издишувате, замислете како сите токсини и негативни емоции се ослободуваат во атмосферата, оставајќи го вашето тело целосно обновено. Фокусирајте се на ова стабилно и мирно вдишување и издишување, и гарантирам дека ќе почнете да се чувствувате помирни и поопуштени“, објаснува Вики Стар од Psychology Today.
  прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката може да ви се зголеми за 100-150 евра.

  Првиот пат кога ќе ја пробате оваа техника, ефектот најверојатно ќе биде слаб. Мора да тренирате напорно додека не постигнете максимален ефект.
  прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката може да ви се зголеми за 100-150 евра.

  4. Опуштете ги мускулите
  Постепеното опуштање на мускулите е метод кој помага да се елиминира стресот и немирот што често ги мачи луѓето ноќе. Оваа техника бара од вас да се фокусирате на одредена мускулна група. Кетрин Дарли, директорка на Институтот за натуропатска медицина за спиење во Сиетл, советува да се фокусираме на оваа прогресивна мускулна релаксација, почнувајќи од прстите на нозете.
  прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката може да ви се зголеми за 100-150 евра.

  „Закривете ги прстите, држете ги додека не изброите до седум, а потоа пуштете ги. Повторете ја оваа вежба со сите мускули во горниот дел од телото додека не стигнете до вратот.
  прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката може да ви се зголеми за 100-150 евра.

  5. Правете едноствани активности
  Експертот за спиење, д-р Вики Сихол препорачува да се играат бесмислени игри како броење од 100 до еден во групи од тројца. Ритамот на броење може да го подготви мозокот за спиење. Тоа и причината зошто луѓето „бројат овци“ за спиење. Прескокнувањето броење по три броја не е толку лесно како едноставно броењето од назад кон напред. Неговата цел е да ве задржи фокусирани и да ве спречи да се расејувате од стресни теми.

  Latest Posts

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.