6 C
Skopje
вторник, јуни 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Таа попрска сода бикарбона на душекот, а кога ќе видите зошто сами ќе го сторите тоа

  Можеби не би сакале да признаеме или едноставно не размислуваме за тоа, но душеците на кои спиеме се вистинска почва за бактерии и нечистотија....

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  Дали e љубов и како да се опише: 71-годишна жена се омажи за нејзината 17-годишна вистинска љубов. Раскажува среќниот пар

  Што мислите за вистинската љубов, без разлика на разликата во годините? Секојдневно гледаме примери околу нас - постар маж, лудо вљубен во својата млада...

  Доколку сте ги имале овие симптоми можеби вашиот организам веќе се изборил со коронавирусот

  Појавата на некои од овие симптоми може да биде јасен знак дека вашето тело веќе се изборило со опасниот вирус.

  Коронавирусот можно е, барем како што тврдат во последните денови експертите ‘да се прележи и на нозе’.

  Експертите наведуваат дека постои можност некои од луѓето да прележале коронавирус и пред епидемијата официјално да започне. Доколку сте имале благи облици на овие симптоми, веројатно успешно сами сте се избориле со овој вирус, пренесуваат од ‘Дејли Мејл’.

  Истражувањето кое што било спроведено на Универзитетот Оксфорд покажало дека постојат осум јасни знаци кои укажуваат на тоа дека сте прележале коронавирус:

  Очна инфекција

  Новото истражување покажало дека инфекцијата на очите, како конјуктивитис може да биде симптом на Ковид-19.

  „Познато е дека било која инфекција на респираторниот тракт може да резултира и со вирален конјуктивитис како секундарна компликација, што е случај и со Ковид-19“ – истакнуваат научниците.

  Сува кашлица

  Еден од најчестите и најпрепознатливи симптоми на коронавирусот е токму сувата кашлица.

  Ментален замор

  Иако тоа не е официјално препознатливо како симптом за коронавирусот, некои од заразените пациенти го пријавиле како симптом.

  Температура

  Освен сува кашлица и ова е еден од најчестите показатели за коронавирус.

  Потешкотии во дишењето

  Чувство на притисок во градите и неможноста длабоко да вдишете исто така се наведува како симптом.

  Губење на сетилата за слух и мирис

  Неодамна британската Асоцијација за оториноларингологија предупредила дека губењето на сетилата за мирис и вкус може да укажува на Ковид-19.

  Стомачни проблеми

  Кај некои случаи од заразените со Ковид-19 имало и симптоми на дијареа.

  Физички замор

  Уште еден од симптомите на Ковид-19 кој што се појавува како последица на настинка, вируси, но и многубројни други болести е чувството на замор и исцрпеност.

  Latest Posts

  Таа попрска сода бикарбона на душекот, а кога ќе видите зошто сами ќе го сторите тоа

  Можеби не би сакале да признаеме или едноставно не размислуваме за тоа, но душеците на кои спиеме се вистинска почва за бактерии и нечистотија....

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  Дали e љубов и како да се опише: 71-годишна жена се омажи за нејзината 17-годишна вистинска љубов. Раскажува среќниот пар

  Што мислите за вистинската љубов, без разлика на разликата во годините? Секојдневно гледаме примери околу нас - постар маж, лудо вљубен во својата млада...

  АКТУЕЛНО

  Пред спиење ставам ракија на косата – неверојатен трик од мојата баба: Кога ќе се разбудите наутро ќе видите чудо

  Ќе ви ја откријам тајната на убавата и бујна коса што ми ја кажа баба ми, пред многу години, кога ја прашав како нејзината...

  (ВИДЕО)Како студентот пред целиот клас му докажа на професорот дека Бог постои!

  Едноставно и логично, дали ја знаете оваа приказна? Почетокот на дваесеттиот век… На Универзитетот во Берлин, професор ги предизвика студентите прашувајќи: Дали Бог создаде се...

  „Сега ќе ви раскажам како ме наместија да земaм жена од Албанија“

  Посредувањето за невести од Албанија за мажи од Балkaнскиот регион не е некој новитет, а за ваква солуција во љубовниот живот најчесто се одлучуваат...

  Отидов да се вакцинирам и и испратив фотографии на мајка ми. Таа ми одговори: „Па, ти си сега ОВЦА“ и така започна СЕМЕЈНИОТ КОНФЛИКТ

  Британецот по име Лоренс имал 23 години кога дознал дека никогаш не примил вакцина. Тој дозна за тоа во клиниката на...

  Ми рече, или вака ќе правиш, или да си ги собереш „парталите“ и да те нема – си ги собрав

  Човекот за кој се омажив, многу го сакав иимав чувство дека го познавам цел живот. Бевме долги години во врска и навистина изгледаше дека,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.