6 C
Skopje
понеделник, септември 26, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  Доколку постојано сте уморни и само сакате да лежите и да грицкате еве со каков проблем се соочувате

  Калциумот е многу важен минерал, клучен за силата на мускулите, функционирањето на нервниот и кардиоваскуларниот систем. Покрај препорачаната дневна доза од 4.700мг, може да се случи калциумот во организмот да падне. Пред се, најубаво би било да направите крвна слика, а со тоа и да повнимавате на овие показатели.

  ПОСТОЈАНО СТЕ УМОРНИ
  На секоја ќелија во човековиот организам му е потребна одредена количина на калциум за да може правилно да функционира. Затоа недостатокот од калциум доведува до брзо заморување. Доколку по вообичаената физичка активност многу брзо се заморувате и долго не можете да се опоравите, а спиете доволно, можеби проблемот е во ниското ниво на калциум.

  ВИСОК КРВЕН ПРИТИСОК
  Калциумот помага во опуштањето на крвните садови. Без доволно калциум, крвните садови се затегнати, што може да доведе до пораст на крвниот притисок. Затоа редовно проверувајте го, па доколку ви е константно висок, време е да ја проверите крвната слика.

  ЈАДЕТЕ МНОГУ ГРИЦКИ
  Доколку по цел ден не ја испуштате ќесичката со чипс или некои други солени грицки, знајте дека калциумот најверојатно ви паднал. Солените производи се богати со натриум кој влијае на зголемување на трошењето калциум.

  КРУТИ МУСКУЛИ И ЧЕСТИ ГРЧЕВИ

  Калциумот ја регулира гипкоста и флексибилноста на мускулите. Ако забележите дека во последно време мускулите ви се крути или често имате грчеви, тоа може да биде знак на ниско ниво на калциум.

  ТВРДА СТОЛИЦА И ПРОБЛЕМИ СО ДИГЕСТИВНИОТ СИСТЕМ

  Ниското ниво на калциум го забавува функционирањето на организмот, а меѓу другото и фунцкионирањето на дигестивниот систем. Наеност и тврдата столица можат да бидат последица на различни фактори, а еден од нив е и ниското ниво на калциум.

  ЗАМАГЛЕН ВИД И ВРТОГЛАВИЦА

  Забавеното работење на срцето доведува до помалку кислород кој доаѓа до ќелиите во организмот, што може да предизвика вртоглавица, а понекогаш и чувство како да ќе се онесвестите. Ниското ниво на калциум секако не е единствена причина за ова, но е еден од можните.

  Latest Posts

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.