6 C
Skopje
петок, јуни 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Доколку не се договорат за конензуален кандидат, Заев ќе ги замени Ахмети и ДУИ со отцепените пратеници на ДПМНЕ

  Откако законот за употреба на јазиците стапи во сила, дојде до првиот јавен конфликт меѓу најголемите коалициски партнери, пишува Fokus.mk

  Додека ДУИ се обидува политички да профитира од законот, припишувајќи го како свое дело, од СДСМ одговорија дека законот е проект на сите што го поддржаа. Набргу потоа следуваше најавата од Мала Речица дека ќе настапат со свој претседателски кандидат, со што интегративците сакаат да ја сведат на минимум албанската поддршка за СДСМ во битката со кандидатот на ДПМНЕ.

  Но, и СДСМ има џокер во ракавот – може да ги замени во владата со Села и Касами, но и со осумтемина отцепени пратеници од ДПМНЕ

  Пишува
  Влатко СТОЈАНОВСКИ

  ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС”

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.