6 C
Skopje
недела, февруари 25, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Дознајте во какви клетви веруваат луѓето?

  За клетвата или баксузот се верува дека се натприродни и обично се поврзуваат со некои видови божанства. Типовите на луѓе кои навистина веруваат во силата на пцовките се суеверни, а истовремено и религиозни.

  Проклетство на дијамантот на надежта

  Овој 112 -каратен дијамант пронајден е во Индија, каде наводно е украден од храмот на божицата Сита. Дошол во рацете на кралот на Франција, Луј 16-ти и го носеле принцезата де Ламбали и Марија Антоанета. На двете, заедно со кралот, им се отсечени главите во текот на Француската револуција. Многумина веруваат дека секој кој во иднина ќе биде сопственик на дијамантот ќе има страшна судбина.

  Проклество на камењата

  Бјоркеторп каменњата се наоѓаат во Шведска и направени се во шестиот или седмиот век. На натписот на каменот пишува дека „оној кој ќе го скрши овој споменик ќе доживее подмолна смрт“. Во 15-от век некој се обидел да ги помести камењата. Запалил оган за да го скрши каменот, но на крајот огнот ја зафатил неговата коса под налетот на ветерот. Тој починал, а камењата останаа недопрени.

  НФЛ видео игра

  Иако би требало да претставува чест, многумина играчи кои се појавиле на омотот на НФЛ видео играта после тоа имале лоша сезона. Или биле повредени или избледеле во заборав. Мајкл Вик, Донован МекНаб, Шаун Александер, Винс Јанг, Брет Февр, Трој Поламалу и Пејтон Хилис имале несреќна година во американскиот фудбал после појавувањето на омотот на видео играта.

  Кенеди клетва

  Почна со претседателот Џон Кенеди кој е убиен во 1963 година. Потоа Роберт Кенеди е убиен во 1968 година. Сенаторот Тед Кенеди преживеа пад од авион, за подоцна да излета од мост и ја уби Мери Џо Копечни, со што завршени се негови соништа за кандидатурата за претседател. Синот на Роберт Кенеди почина поради предозирање, другиот син загина на скијање. Кенеди Јуниор загина во авионска несреќа заедно со сопругата и нејзината сестра. Последниот инцидент се случи кога Мери Кенеди се обеси.

  Супермен клетва

  Актерите кои имале чест да глумат во филмот Супермен на крајот имале секакви непријатности. Џорџ Ривс се самоуби, а Кристофер Рив остана парализиран после падот од коњ. Дејна Рив, сопругата на Кристофер која била непушач, почина од рак на белите дробови на 44 години. Маргот Кидер, која ја глумеше Луис Лејн, страда од биполарно нарушување.

  Клуб 27

  Оваа клетва влијаела на талентирани музичари како што се Роберт Џонсон, Брајан Џонс, Дејвид Александар, Џими Хендрикс, Џенис Џоплин, Џим Морисон, Курт Кобеин и Ејми Вајнхаус. Сите тие биле надарени музичари кои починале на 27 години.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.