6 C
Skopje
среда, август 17, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  Дилема што многу возачи не знаат да ја решат: Дали треба да давате трепкач кога влегувате во кружен тек?

  Кружните текови се градат за да ја зголемат безбедноста во сообраќајот, но за оние кои не го знаат најдобро, кружниот тек може да биде вистински кош мар.

  Прашањето што загрижува многу граѓани, а особено возачите на Балканот, е дали е потребно да се даде трепкач при приклучување кон кружниот тек. Општо е познато дека нашите кружни текови, во најмала рака, се разликуваат отколку оние во другите делови на Европа, и дека добро познатата сленг фраза „тука владее законот на посилните“.

  Сепак, постојат некои правила што мора да се почитуваат. Секоја промена на правецот во сообраќајот треба да биде соодветно сигнализирана.

  Нашите кружни текови во Србија најчесто се регулирани со сообраќајни знаци. Во европските земји, вкрстените текови често се регулираат со светлосни сообраќајни знаци одноосно семафори. Ако има знак пред кружниот тек – „пренос на приоритет на премин“, (превртен триаголник) значи наредба до возачот дека мора да му даде предност на премин на возилото што се движи во кружниот тек. Доколку нема семафори, нема сообраќајни знаци, како и нема знаци на патот, се почитуваат сообраќајните правила, кои го регулираат приоритетот на преминот.

  На прашањето дали е неопходно да се даде трепкач за лево кога влегувате во кружниот тек, инструкторите за обука на нови возачи велат: Секоја промена на правецот во сообраќајот треба соодветно да биде придружена со индикатор за насока.

  Ако одите на патување во Швајцарија или Австрија, ќе наидете на истиот закон како и кај нас, односно дури и таму не е неопходно да се даде индикатор за лев сигнал при влегување во кружниот тек.

  Меѓутоа, ситуацијата во Франција е поинаква, каде експлицитно се нагласува дека секој влез во кружниот тек мора да биде сигнализиран со лево трепкач.

  Во секој случај, што и да одлучите, кога ќе наидете на кружен тек, најважно е да се грижите за вашата безбедност и безбедноста на другите учесници во сообраќајот.

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.