6 C
Skopje
понеделник, септември 25, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ДИК: На едно избирачко место три ливчиња повеќе, разрешени два избирачки одбора

  Од 405 евидентирани гласачи, на избирачкото место 2.564 во општина Ѓорче Петров имало 408 гласачки ливчиња.

  Државната изборна комисија донесе одлука за поништување на гласањето и разрешување и дисциплински мерки против надзорната комисија на тоа избирачко место.

  Прегласување на ова избирачко место нема да има, бидејќи бројот на гласови не може да влијае на исходот од првиот круг.

  ДИК ги разреши членовите на избирачките одбори од избирачкото место 2.564 во општина Ѓорче Петров и од избирачкото место 0006 во општина Берово, каде членовите на одборот пропуштиле да утврдат идентитет на гласач, па така наместо болно и изнемоштено лице гласал човек со исто име и презиме како неговото.

  (фото илустрација)

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.