6 C
Skopje
вторник, јуни 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Се омажила за својот свекор: Прво беше за сигурност, но потоа…

  Четириесет и шестгодишната вдовица М.М. од околината на Ниш се омажила за својот свекор (76), таткото на нејзиниот покоен маж, поради неговата пензија, но…...

  Таа попрска сода бикарбона на душекот, а кога ќе видите зошто сами ќе го сторите тоа

  Можеби не би сакале да признаеме или едноставно не размислуваме за тоа, но душеците на кои спиеме се вистинска почва за бактерии и нечистотија....

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  Детална листа на сите работи кои ви требаат за 14-дневен карантин

  Пред да се препуштите на општата паника и да ги дадете сите пари за да ги испразните рафтовите непотребно, имајте го на ум овој список.

  Во случај да треба да останете дома цели 14 дена, ова се работите кои ќе ви бидат неопходни за храна и лична хигиена, за просечно 3-4 члено семејство.

  Не купувајте работи кои само ќе ви го испразнат џебот, а нема да ви бидат од корист.

  Основни намнирници:

  • 5kg брашно
  • 1-2kg шеќер
  • 500g сол
  • 500g кафе
  • 20-30 јајца
  • 2kg месо
  • 1kg ориз
  • 3-6l долготрајно млеко
  • 1kg грав
  • 2kg кромид
  • 3l масло
  • 3kg компир
  • 3 пакетчиња тестенини
  • 2kg овошје кое подолго може да стои свежо
  • Лебови кои може да стојат на подолг рок

  Работи кои треба да ги купувате во разумни количини:

  • 3-4 конзерви туна
  • 3 парчиња паштета
  • 1 kg смрзнато овошје
  • 2 пакетчиња сирење
  • 1 тегла мед
  • 1kg палента
  • 2kg смрзната риба
  • 1 кутија маргарин или путер

  Потребни работи за домаќинство:

  • Тоалетна хартија, 1-2 пакетчиња
  • Средство за дезинфекција, 2l
  • Паста за заби, 1 туба
  • Прашак за перење, 3-5kg
  • Течен сапун, 1l
  • Гел за туширање, 1l
  • Шампон, 1l
  • Влажни марамчиња, 1-2 пакетчиња
  • Течност за миење садови, 1l

  Работи кои треба да ги имате во домашната аптека:

  • Медицински алкохол и хидроген
  • Исправен топломер
  • Лек за спуштање температура
  • Спреј за нос
  • Сируп против кашлица
  • Фластер, газа, завој

  Ако имате бебе, задолжително набавете:

  • Пелени
  • Кашички, храна и адаптирано млеко
  • Дополнителни 3-4 пакетчиња влажни марамчиња
  • Флаширана вода, 1 пакет
  • Пробиотик и лек за намалување на температурата, согласно возраста на детето

  Извор: Crnobelo.com

  Latest Posts

  Се омажила за својот свекор: Прво беше за сигурност, но потоа…

  Четириесет и шестгодишната вдовица М.М. од околината на Ниш се омажила за својот свекор (76), таткото на нејзиниот покоен маж, поради неговата пензија, но…...

  Таа попрска сода бикарбона на душекот, а кога ќе видите зошто сами ќе го сторите тоа

  Можеби не би сакале да признаеме или едноставно не размислуваме за тоа, но душеците на кои спиеме се вистинска почва за бактерии и нечистотија....

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  АКТУЕЛНО

  Пред спиење ставам ракија на косата – неверојатен трик од мојата баба: Кога ќе се разбудите наутро ќе видите чудо

  Ќе ви ја откријам тајната на убавата и бујна коса што ми ја кажа баба ми, пред многу години, кога ја прашав како нејзината...

  (ВИДЕО)Како студентот пред целиот клас му докажа на професорот дека Бог постои!

  Едноставно и логично, дали ја знаете оваа приказна? Почетокот на дваесеттиот век… На Универзитетот во Берлин, професор ги предизвика студентите прашувајќи: Дали Бог создаде се...

  „Сега ќе ви раскажам како ме наместија да земaм жена од Албанија“

  Посредувањето за невести од Албанија за мажи од Балkaнскиот регион не е некој новитет, а за ваква солуција во љубовниот живот најчесто се одлучуваат...

  Отидов да се вакцинирам и и испратив фотографии на мајка ми. Таа ми одговори: „Па, ти си сега ОВЦА“ и така започна СЕМЕЈНИОТ КОНФЛИКТ

  Британецот по име Лоренс имал 23 години кога дознал дека никогаш не примил вакцина. Тој дозна за тоа во клиниката на...

  Ми рече, или вака ќе правиш, или да си ги собереш „парталите“ и да те нема – си ги собрав

  Човекот за кој се омажив, многу го сакав иимав чувство дека го познавам цел живот. Бевме долги години во врска и навистина изгледаше дека,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.