6 C
Skopje
среда, декември 6, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Дескоска: Треба да има Антикорупциска до изборите, за да се следи финансирањето на кампањите

  Роковите бараат побрзо носење на законот за спречување на корупцијата за да се избере новата Антикорупциска комисија, изјави министерката за правда, Рената Дескоска.

  Таа образложи дека Владата претходно го пуштила законот, но бил блокиран со амандмани. Според министерката, антикоруоциската комисија треба да се избере до изборите, со цел да го следи финансирањето на кампањите

  „Законот беше доставен до Европската комисија на мислење и овој закон е со ЕУ препораки. Свесна сум дека поединци имаат стравувања за одредени решенија, особено во однос на проблемот со финансирањето на партиите. Ве повикувам да ја поддржиме потребата за законот, па на претседателските, а можеби и на парламентарните избори да имаме антикоруоциска комисија која ќе ги следи финансирањата на кампањите“, образложи министерката за правда и ги повика сите пратеници да гласаат за законот.

  Предлог законот за спречување на корупцијата и судирот на интереси, по скратена постапка, денеска е на дневен ред на седница во Собранието.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.