6 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Денес може да биде ужасно, но утре ќе биде подобро

  Вие можеби чувствувате дека денес е најлошиот ден од вашиот живот и ви се чини како ова да се најдолгите 24 часа што некогаш сте ги преживеале.

  Можеби денес ви беше зададен тежок тест, раскинавте со вашиот партнер, изгубивте пријател или некоја блиска личност, се здобивте со физичка повреда, доживеавте неуспех и уште многу други работи кои може да направат да се чувствувате исцрпени и навечер да заспиете со еден куп солзи.

  Во такви моменти се чувствувате како да не можете да се движите, како рацете и нозете да ви се врзани со тешки синџири, а на срцето ви е насобрана толкава тежина што дури не можете ни да дишете. Тогаш се чувствувате дека не можете да најдете ни среќа, ни мотивација, ни сила каква што сте имале во минатото. Наместо тоа, сега чувствувате само празнина.

  Но, животот е таков. Понекогаш задава удари и ве става на места каде што веќе не знаете кои сте. Сепак обидете се да ја видите светлината. Денес е само еден ден, само 24 часа, па откако ќе изминат, вие ќе имате нови можности пред себе. Можеби денес ќе биде долг ден, поразителен и напорен за вас, кој ќе ве остави без насока и без надеж. Но, ќе помине. Доаѓа нов ден, па како што заоѓа сонцето, ќе исчезне и болката и немирот. Со зората ќе дојде нова шанса. Шанса да ги поправите проблемите од минатото, да ги обновите местата кои се срушени. Шанса да започнете одново. Шанса да се лекувате.

  Денес може да биде најтешкиот ден во вашиот живот, но тој ден не трае засекогаш. Денес ќе престане да постои и еден ден, понатаму, сè што поминавте во текот на овие 24 часа ќе остане само далечен спомен. Никогаш нема целосно да го заборавите тој ден, затоа што на некој начин сепак ќе остави трага во вашиот живот, но вие не можете вечно да бидете силно поврзани со овие случувања. Не можете постојано со себе да ги носите тие 24 часа кои неизбежно ќе ве водат кон пораз. Учете од денешниот ден, за утре да можете да станете посилни и помоќни личности.

  Мора да ги научите животните лекции од она што ве повредило, доколку сакате да се движите напред. Претворете го злото во добрина и погледнете кон иднината со свежи очи. Денес е денес, но наскоро ќе биде вчера, па пред два дена, па пред една недела… а потоа тој ден ќе остане зад вас, оддалечен неколку месеци или години. Оставете го денешниот ден во минатото и зачекорете со похрабри чекори кон посветлата иднина. Заслужувате да бидете излекувани!

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.