6 C
Skopje
петок, март 24, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  Дедо еднаш ми кажа дека како маж имам две должности секое утро.. Фала дедо

  Две години заедно чекаме да ги земеме децата од градинка . Ја носам ќерка ми дома, тој – правнуката. Не се ни сеќавам кога учтивото климање со главата се претвори во кратки разговори, и така почна да пропушта струи на значење.

  Пред околу една недела во градината дојде неговата сопруга. Малку загрижена, ја прашав дали е се во ред. Таа одговорила дека нејзиниот сопруг морал да ја помине ноќта во болница на некои тестови и се е во ред за моментот.

  Вчера се сретнавме пред градината,го прашав како е од љубопитност . Ми раскажа за бакнежот. Неговиот говор траеше најмалку 10 минути, од кои во последните неколку брадата ми удира на колена.

  в
  – Уште кога бев мал, дедо ми велеше дека наутро човекот има две должности:

  Прво, да ја бакне сопругата и да и даде комплименти, а второ, да го насмее семејството на појадок.

  „Понекогаш жената нема да сака бакнеж и ќе се повлече, но вие ќе ја бркате. Ако се откажете еднаш, тоа ќе се случува одново и одново, и ќе станува почесто и потешко да се стигне. Ќе има моменти кога нема да сакате да ја бакнете.

  Но, исто како и нивата, ковницата и добитокот, на жената и треба истрајност . Ќе ја бакнеш.

  Тогаш ќе и дадеш комплименти. Дури и да е: „Ах, колку ти одговара ова црно под ноктите!“ и само тогаш ќе одиш кај семејството.

  Потоа на појадок ќе ги насмеете сите . Но сите. Ќе им зборуваш глупости додека не им светнат очите. Ќе им кажете колку е добро што ја имаат вчерашната салата меѓу забите, ќе зборувате за прекрасната снежна бура надвор или за вашата омилена полска прашина. Ќе ги насмеете.

  И само тогаш ќе го започнете денот. И што и да ти донесе овој ден, дури и некој да не ја дочека вечерта, ќе знаеш дека жената ти е бакната, а децата се смеат. И така тие ќе останат во вашите сеќавања“.

  (Ова е приближно цитиран приказ на советот од прадедото!)

  И јас го правам тоа. Ја бакнувам, ја фалам. И децата почнаа да го прават тоа. Со нивните сопруги, сопрузи, деца. Но, најдобро од се е што четири генерации зборуваат глупости на маса наутро. Секоја од овие закуски има повеќе смисла од половина од мојот живот.

  Не го знам ни името на овој човек. Не знам каде живее, од каде е, како ги помина последните осумдесет години, што правеше, што прави денес. Тој е прадедо на Ема. А има жена која по повеќе од половина век брачен живот, наутро го чувствува недостатокот на бакнежот.

  Но, само тоа ми е доволно за да го направам небото две октави посино. Да сака да го прегрне целиот свет. И поканете го на појадок.

  Latest Posts

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.