6 C
Skopje
сабота, јуни 3, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да му понуди ќебе, не очекувала дека ќе се заљуби. Наскоро ќе научи дека добрината навистина се исплати.

  Што значи да се сака безусловно и дали таквата љубов е остварлива во реалниот живот? Или тоа е само во книгите?

  Јасмин се враќала дома од продавницата кога забележала нешто чудно. Со аголот на окото, таа откри како што изгледаше дека е маж кој спие на улица и беше сигурна дека тој не бил таму долго време.

  Отпрвин таа го отфрли, но глетката продолжи да ја досаѓа, заглавена во нејзиниот ум како мелодија. Кога следниот ден излегла од дома за да оди на работа, повторно го видела човекот.

  Беше сигурна дека тој нема да биде таму кога ќе се врати вечерта. На крајот на краиштата, ова беше респектабилна населба и таа никогаш не видела бездомници на улица. „Тој сигурно се изгубил или нешто слично“, заклучила таа, качувајќи се во нејзиниот Honda Civic.

  Имала добар ден на работа и набрзо заборавила на човекот кој спие на улица. Но, кога таа вечер застанала во близина на нејзината куќа, била шокирана кога видела дека тој сè уште е таму.

  Беше студено и Јасмин не можеше да замисли колку ладно сигурно спиеше на улица во искршена облека. Таа брзо влегла во куќата и истрчала со ќебе.

  „Здраво, јас сум Јасмин“, рече таа додека се приближуваше до бездомникот.
  Кога доволно се приближи до него, му го подаде ќебето, седна на тротоарот и рече:

  „Те гледам овде неколку дена. Дали сте бездомници?
  „Да, само што ги загубив бизнисот и куќата и немам друг избор освен да живеам на улица“.

  Човекот, по име Дин, раскажа како неговиот бизнис пропаднал откако средствата биле присвоени од алчни вработени, поради што бил банкротиран. Тој рече дека морал да отпушти повеќе од 500 вработени покрај тоа што ги загубил куќата и автомобилот.

  Јасмин многу го сожали. Го прашала зошто не се преселил кај роднините, но тој рекол дека не се преселил. Единствената опција што му остана беше да живее на улица.

  Разговараа малку пред таа да замине. Иако Јасмин не го кажа тоа, таа знаеше дека ќе му помогне на Дин да застане на нозе иако таа самата немаше многу. Можеби е сирак, но беше добра душа.

  Таа вечер направи многу храна за вечера, ја сподели со Дин и го правеше истото секој ден во остатокот од неделата. Двајцата седеа да разговараат со часови и станаа многу блиски.

  ***

  Брзо се заљубиле. Изгледа дека на Џасмин не и пречеше што Дин е бездомник. Мислеше дека е паметен и знаеше дека е само прашање на време кога ќе застане на нозе.

  На крајот на краиштата, нели таа самата воскресна од пепелта? Оставена без родители на многу млада возраст, Јасмин мораше да се грижи за себе. Таа не живееше во луксуз, но се снајде прилично добро. Таа беше сигурна дека Дин може да се опорави со вистинската поддршка.

  Месеци подоцна, двајцата веќе планирале свадба. За жал, пријателите и поширокото семејство на Јасмин не беа толку оптимисти кога таа ја сподели веста за нејзината новооткриена љубов.

  „Ќе се омажиш за бездомник? гласот на нејзиниот вујко бумна преку телефонот.
  „Да, ние сме заљубени. Ќе ги расчистиме работите. Ниту една ситуација не е постојана…

  „Па, што и да одлучиш да правиш со твојот живот зависи од тебе, Јасмин. Само знајте дека нема да дојдеме на свадба! вујко ѝ се развика пред да го сруши телефонот.

  Ова не и пречеше многу на Јасмин. Таа е отуѓена од семејството откако и починале родителите. Знаеше дека нема да сакаат да дојдат, а поканата беше само начин да се биде учтив.

  Јасмин пристигна на местото на свадбата изгледајќи прекрасно во невестинскиот фустан на принцезата. Таа беше возбудена што започна нов живот со Дин. Таа го сакаше. О, колку го сакаше!

  Тие ги поканија пријателите и семејството на нивниот голем ден, но не се појавија многумина. Сепак, оние кои дојдоа јасно ставија до знаење дека дошле да ја видат Јасмин како ја носи она што мислеле дека е најлошата одлука во нејзиниот живот.

  „Таа има добра работа, вози пристоен автомобил и живее во убаво соседство. Зошто би се омажила за бездомник? – се запраша еден пријател.

  – Не разбирај. Никогаш не би се омажила за бездомник! се насмеа друг.

  „Таа работеше напорно за да живее удобен живот, за потоа бездомник да ја влече назад во сиромаштија! ја објави третата.

  Имаше многу мрморење во малата сала, и иако Јасмин не можеше да слушне што зборуваат нејзините пријатели, знаеше дека ја исмејуваат. Меѓутоа, таа воопшто не се грижела што зборуваат.

  И потоа…
  Младоженецот пристигна! И сите здивнаа! Очекувале да видат човек во искината облека, но наместо тоа тој пристигнал со луксузна лимузина облечен во скап смокинг.

  Но, како можеше да си го дозволи сето ова? Нели беше бездомник? Јасмин се шокираше! Дали тоа навистина беше Дин? Таа можеше само да гледа како тој величествено влегува во малата соба. Изгледаше како да го поседува светот, а Јасмин никогаш не била толку збунета во животот.

  Веднаш штом стигна на фронтот, фати мирис од неговата колонска вода и за малку ќе се онесвестеше колку добро мирисаше. Таа се обиде да зборува, но Дин ја замоли да биде трпелива додека тој објаснуваше откако си размениле прстени.

  Додека невестата и младоженецот стоеја и си ги читаа заветите еден на друг, Јасмин не можеше да не се запраша дали сонува. Сите обиди да се добие објаснување беа исполнети со:

  „Душо, биди трпеливa”. ќе ти објаснам.
  Откако ветиле дека ќе бидат еден за друг преку се, Дин го зел микрофонот и се соочил со својата нова сопруга.

  „Душо, знам дека сето ова мора да биде збунувачки, но вистината ќе ја дознаеш за неколку минути“.
  Се сврте кон толпата.

  „Никогаш не сум сретнал некој толку љубезен, грижлив и несебичен како Јасмин“. Искрено, не знам што да кажам. Среќen сум што ме сакаше кога немав ништо и спиев на улица.

  „Но, уште поважно, сакам да се осврнам на проблемот за кој знам дека сите ве донесе овде“.
  Гостите поцрвенеа, јасно свесни дека прогледа низ нив.

  „Никогаш не сум бил бездомник во вистинска смисла. Се заљубив во Јасмин многу пред да ме запознае, но решив да ја тестирам за да видам дали може да ме сака без моето богатство или позиција.

  Толпата здивна.
  Јасмин збунета го стегна нејзиното срце.

  „Ти… не си бездомник?
  „Не драга, јас потекнувам од многу богато семејство и оваа компанија за која ти кажав дека банкротираше сè уште работи и е многу успешна.

  Јасмин не можеше да поверува. Се обиде да зборува, но зборовите како да и избегаа.
  „Дали сфаќаш што е потребно за да се заљубиш и да се согласиш да се омажиш за бездомник? Праша Дин, свртувајќи се кон гостите.

  Некои кимнаа со главата додека други се чинеше дека сè уште се во транс.

  „Ќе и го дадам светот на оваа жена бидејќи докажа дека постои вистинска и неизвалкана љубов“, рече Дин, обвивајќи ја Јасмин во цврста емотивна прегратка.

  Јасмин сè уште се чувствуваше како да сонува за свадбената веселба вечерва. Таа излезе од лимузината очекувајќи да најде редовен прием на местото на настанот, само за да влезе во нешто што изгледаше како нешто директно од бајките.

  Декорот и беше омилено цвеќе во секоја достапна боја. А храната? Софистицирана кулинарска изложба на увезена храна. Јасмин никогаш не видела нешто толку чудесно и најневеројатниот дел; се беше за неа.

  Испадна дека тоа е најсреќниот ден во нејзиниот живот.
  Денови подоцна, Дин ги преселил сите работи на Јасмин во својот дом, прекрасно одржувана куќа со високи тавани, совршен поглед на разгледница, преплавена со природна светлина.

  Јасмин никогаш не би ни сонувала да живее во таков луксуз. Ова беше нејзиниот живот сега, а штом зачекори на впечатливо деталниот под во новиот дом, солзи од среќа ѝ течеа од очите.

  Што научивме од оваа приказна?

  Љубезноста се исплати. Јасмин се сожали на бездомникот и му помогна со ќебе. Не знаеше дека тој ќе ѝ возврати на начини што таа никогаш не можеше да ги замисли.
  Вистинската љубов постои. Во светот во кој живееме, каде што емоциите и љубовта се поврзани со богатството и статусот, свеж воздух е да се знае дека постои вистинска и чиста љубов.

  Јасмин не можеше да поверува. Се обиде да зборува, но зборовите како да и избегаа.

  „Дали сфаќаш што е потребно за да се заљубиш и да се согласиш да се омажиш за бездомник? Праша Дин, свртувајќи се кон гостите.

  Некои кимнаа со главата додека други се чинеше дека сè уште се во транс.

  „Ќе и го дадам светот на оваа жена бидејќи докажа дека постои вистинска и неизвалкана љубов“, рече Дин, обвивајќи ја Јасмин во цврста емотивна прегратка.

  Јасмин сè уште се чувствуваше како да сонува за свадбената веселба вечерва. Таа излезе од лимузината очекувајќи да најде редовен прием на местото на настанот, само за да влезе во нешто што изгледаше како нешто директно од бајките.

  Декорот и беше омилено цвеќе во секоја достапна боја. А храната? Софистицирана кулинарска изложба на увезена храна. Јасмин никогаш не видела нешто толку чудесно и најневеројатниот дел; се беше за неа.

  Испадна дека тоа е најсреќниот ден во нејзиниот живот.

  Денови подоцна, Дин ги преселил сите работи на Јасмин во својот дом, прекрасно одржувана куќа со високи тавани, совршен поглед на разгледница, преплавена со природна светлина.

  Јасмин никогаш не би ни сонувала да живее во таков луксуз. Ова беше нејзиниот живот сега, а штом зачекори на впечатливо деталниот под во новиот дом, солзи од среќа ѝ течеа од очите.

  Што научивме од оваа приказна?

  Љубезноста се исплати. Јасмин се сожали на бездомникот и му помогна со ќебе. Не знаеше дека тој ќе ѝ возврати на начини што таа никогаш не можеше да ги замисли.
  Вистинската љубов постои. Во светот во кој живееме, каде што емоциите и љубовта се поврзани со богатството и статусот, свеж воздух е да се знае дека постои вистинска и чиста љубов.

  Latest Posts

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.