6 C
Skopje
четврток, јуни 13, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Деветнаесет лица сè уште се исчезнати по нападот во хотелот во Најроби

  Деветнаесет лица сè уште се водат како исчезнати, два дена по нападот во хотелот во Најроби во кој беше убиено 21 лице, соопшти Црвениот крст на Кенија. Меѓу жртвите има британски и американски државјанин, а останатите најверојатно се кениски државјани.

  DusitD2

  Претседателот на Кенија, Ухуру Кенјата, соопшти вчера вечер дека 20-часовната опсада е завршена со ликвидација на сомалиските напаѓачи кои упаднаа во луксузниот хотелски комплекс „DusitD2“ во кој имало стотина гости и вработени.

  Одговорноста за нападот ја презеде терористичката организација Ал Шабаб со седиште во Сомалија, која се бори да наметне строг исламски закон.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.