6 C
Skopje
четврток, јуни 13, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Двајца уапсени по протест на десничарска група пред џамија во Утрехт

  Екстремната десничарска група „Пегида“ организира антиисламски протести пред џамија во Холандија.

  Протестот се одржа пред џамијата „Аби Бакр Исидик“, која е често посетувана од страна на мароканската заедница во Утрехт, централна Холандија. За време на протестот членовите на „Пегида“ одржаа говор и пуштија филм кој го навредува исламот.

  Властите презедоа строги мерки на безбедност и околу џамијата се поставени високи барикади, како и поголем број полиција во околината.

  По демонстрациите на „Пегида“, зад барикадите настанаа судири меѓу локалното население и безбедносните сили по што полицијата уапси две лица.

  Џамал Хури, прес-секретарот на џамијата, изјави дека „Пегида“ намерно предизвикува провокации.

  „Иако тие намерно ја избраа оваа локација за провокации, администрацијата на џамијата, како и локалната заедница, решија комплетно да го игнорираат настанот“.

  „Ова е најдобриот одговор што може да им го дадеме. Бидејќи вниманието насочено кон нив им оди во прилог“, вели Хури.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.