6 C
Skopje
петок, февруари 23, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Да се ​​вратиш кај татко ти и мајка ти и таму никој да не те чека…

  Никогаш не верував дека јас – човек на речиси 50 години, техничар до срж, прилично тивок, па дури и досаден, според сопругата, ќе седнам пред компјутер не за да работам, туку да напишам писмо.

  Пред 16 години отидов на работа во странство, брзо се населив и го зедов моето семејство со мене. Набргу потоа татко ми почина, а мајка ми остана сама. Никогаш не се пожали, никогаш не ме прекоруваше, никогаш не навести дека нема кој да се грижи за неа – јас сум единствениот син.

  Често разговаравме и таа секогаш кажуваше колку е добра и како се е во ред со неа. А само прашањето „Дали ќе дојдеш наскоро?“ откри дека таа е всушност тажна и многу осамена.

  Можам со рака на срце да кажам дека се грижев за неа, мислев на неа, не ја напуштив, не ја заборавив ниту за момент. Мојот најголем грев е тоа што не го одржувам зборот.

  Секоја година доаѓав во Македонија во август, кога цело друштво одеше на одмор и тоа беше наше време. Посетувавме пријатели и роднини, патувавме на места што ја потсетуваа на нејзината младост со татко ми, а како што старееше, ја носев на лекари и санаториуми. Одевме заедно во кино, одевме на прошетки, поканувавме гости.

  Ме разгалуваше со гозби и слатки што ги сакав уште од мал. Секогаш ме праќаше до влезот на кооперација и не доаѓаше на аеродром… за да не ги видам нејзините солзи и постојано и ветував дека овој пат ќе дадам се од себе да дојдам до Божиќ. или најдоцна Велигден, а не следниот август. Не го одржав тоа ветување и се чувствувам ужасно виновен.

  Да, дојдов на почетокот на декември минатата година, но не да ја гушнам мајка ми, да не ја помирисам аромата на нејзината позната торта со цимет, да не ме пречека со варено вино и ореви, туку да ја испратам на последниот пат.

  Не можев да се вклопам во мојата кожа од болка и немоќ. Мојата единствена утеха беше што мама умре како праведник, мирно, без болест, во сон. Но, тоа не ми ја олесни тежината во срцето, не ми ја смири совеста, не ми го потисна чувството дека сум оставена сама.

  И овој пат се вратив во август, како и обично. Но, додека стоев пред заклучената врата, почувствував дека тагата ме задушува. Не слушнав чекори во ходникот, не почувствував мирис на печени пиперки или печени сливи…

  Мислев дека таванот ќе ми падне на глава. Ќе ми требаа денови за да посегнам по работите на мајка ми, но никогаш не се осмелив ништо да преместам, дури ни собраните весници.

  Сакам да им порачам на синовите кои живеат далеку од своите родители: Вратете се често, колку и да ви е тешко и држете на ветениот збор. Затоа што доаѓа ден кога имаме и време и можности, но го немаме најважното – саканата личност да ни пречека. Верувај ми, нема поголемо искушение од тоа да се соочиш со заклучената врата од куќата на татко ти.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.