6 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Да се ​​вратиш кај татко ти и мајка ти и таму никој да не те чека…

  Никогаш не верував дека јас – човек на речиси 50 години, техничар до срж, прилично тивок, па дури и досаден, според сопругата, ќе седнам пред компјутер не за да работам, туку да напишам писмо.

  Пред 16 години отидов на работа во странство, брзо се населив и го зедов моето семејство со мене. Набргу потоа татко ми почина, а мајка ми остана сама. Никогаш не се пожали, никогаш не ме прекоруваше, никогаш не навести дека нема кој да се грижи за неа – јас сум единствениот син.

  Често разговаравме и таа секогаш кажуваше колку е добра и како се е во ред со неа. А само прашањето „Дали ќе дојдеш наскоро?“ откри дека таа е всушност тажна и многу осамена.

  Можам со рака на срце да кажам дека се грижев за неа, мислев на неа, не ја напуштив, не ја заборавив ниту за момент. Мојот најголем грев е тоа што не го одржувам зборот.

  Секоја година доаѓав во Македонија во август, кога цело друштво одеше на одмор и тоа беше наше време. Посетувавме пријатели и роднини, патувавме на места што ја потсетуваа на нејзината младост со татко ми, а како што старееше, ја носев на лекари и санаториуми. Одевме заедно во кино, одевме на прошетки, поканувавме гости.

  Ме разгалуваше со гозби и слатки што ги сакав уште од мал. Секогаш ме праќаше до влезот на кооперација и не доаѓаше на аеродром… за да не ги видам нејзините солзи и постојано и ветував дека овој пат ќе дадам се од себе да дојдам до Божиќ. или најдоцна Велигден, а не следниот август. Не го одржав тоа ветување и се чувствувам ужасно виновен.

  Да, дојдов на почетокот на декември минатата година, но не да ја гушнам мајка ми, да не ја помирисам аромата на нејзината позната торта со цимет, да не ме пречека со варено вино и ореви, туку да ја испратам на последниот пат.

  Не можев да се вклопам во мојата кожа од болка и немоќ. Мојата единствена утеха беше што мама умре како праведник, мирно, без болест, во сон. Но, тоа не ми ја олесни тежината во срцето, не ми ја смири совеста, не ми го потисна чувството дека сум оставена сама.

  И овој пат се вратив во август, како и обично. Но, додека стоев пред заклучената врата, почувствував дека тагата ме задушува. Не слушнав чекори во ходникот, не почувствував мирис на печени пиперки или печени сливи…

  Мислев дека таванот ќе ми падне на глава. Ќе ми требаа денови за да посегнам по работите на мајка ми, но никогаш не се осмелив ништо да преместам, дури ни собраните весници.

  Сакам да им порачам на синовите кои живеат далеку од своите родители: Вратете се често, колку и да ви е тешко и држете на ветениот збор. Затоа што доаѓа ден кога имаме и време и можности, но го немаме најважното – саканата личност да ни пречека. Верувај ми, нема поголемо искушение од тоа да се соочиш со заклучената врата од куќата на татко ти.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.