6 C
Skopje
петок, март 24, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  Да дојде пратеник да живее со мене еден месец, што јадам јас, да јаде и тој и да го гледам како изумира

  „Земете ми ги само овие три лекови, другите се скапи, не се за мене.

  И земи ми пет леба, оти оваа недела не сум се запишал во продавница“, рече старецот и ми ја даде книшката со рецепти и 1.400 денари.

  Ние разговаравме. И ги сметавме сметките за пензионирање за опстанок. Еден леб има 14 кришки. Пет дневно за кучето и 6 за човекот. И пет леба се доволни за неделата.

  Пензијата е 10 илјади. Откако плати струја, вода, телефон, телевизија и лекови, му остануваат уште 3000 денари. Околу 100 денари дневно, се е пресметано до последен денар.

  Инаку не е доволно. Минатиот месец мораше да купи витамини за кокошките (има шест кокошки и еден петел) а последната недела запишуваше работи во продавницата.

  Осаменоста му тежеше повеќе отколку сиромаштијата. Во селото нема луѓе, за десет години се погребани повеќе од 50 луѓе, а не се родило ниту едно дете. Бидејќи бабите не раѓаат, само на гробишта палат свеќи, а млади нема.

  Најмногу сака да разговара за политика, пцуе секого и има своја пцовка „Да им е** мајката на сите, сакам еден од овие дебели типови да дојде да живее со мене еден месец, што јадам јас, јаде и тој и полека да го гледам како умира.

  Не заработија 100 денари со работа, туку само со крадење, затоа децаат бегаат од тук и останавме сами на старост, затоа што нашата држава ја водат алчни и прости идиоти кои го откорнуваат народот и мислат само од себе. А младите не поднесуваат да бидат откорнати и бегаат“

  За неколку години ќе го нема, и селото ќе го нема, и споменот за нив ќе го нема.

  Latest Posts

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.