6 C
Skopje
сабота, март 25, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Млада жена со диагностицирана мозочна смрт се разбуди по 7 месеци во кома

  31-годишна Американка со диагностицирана мозочна смрт излезе од кома по седум месеци. Кертис Брабсон долго време страдаше од епилептични напади. По последниот, девојката почнува да...

  Една млада мајка се соочила со најтешкиот избор во животот и избрала да го остави своето дете да умре – дали постапив правилно, се...

  Британска мајка ја донесе најтешката одлука во својот живот и направи нешто што е незамисливо за речиси секоја мајка - помогнала да умре своето...

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Да, авокадото е скапо, но можете да си го засадите и да си го имате во својот дом

  Престанете да купувате Авокадо: Еве како да го засадите и да си го имате во својот дом! Авокадото е извонредно здраво овошје. Содржи витамоин Б5, Б6, витамин Ц, К, Е, калиум и.т.н.

  Ова овошје е добар извор на влакна и содржи омега масни киселини кои се важни за срцето, слично како и маслиновото масло.

  Поради нутритивните придобивки, авокадото стана еден од најпопуларните прилози во исхраната, но, за уште поголема негова употреба, мала пречка е неговата висока цена.

  Затоа, сега ќе ви откриеме како да засадите и одгледате во домашни услови авокадо и така секогаш да ви е достапно.

  Земете семка од авокадо и забијте во неа 4 чепкалки. Водете сметка да бидат некаде на половина од семката и на еднаква оддалеченост меѓу нив.

  Потоа, ставете ја семката во чаша со вода, таа да се потпира на чепкалките, а долниот крај да биде во вода.

  Вака потопена семката треба да стои од 2 до 6 недели, на топло место, далеку од директна изложеност на сончевите зраци.

  Во текот на тој период треба да се појават коренчиња и матичен изданок. Ако стебленцето израсне до 20 сантиметри, треба да се пресече и да не биде поголемо од 10 сантиметри.

  Земете еден сад, или саксија со дијаметар отприлика триесетина сантиметри, наполнете го со хумусна земја и засадете ја на средина семката, водејќи сметка коренчињата да се закопани, а семката од половина нагоре да не е во земја!

  Одржувајте ја подлогата влажна, секојдневно залевајте со вода. Ако приметите дека листовите се пожолти, намалете ја количината на вода.

  Ако бојата на ливчињата е темно костенлива, значи не сте го наводнувале доволно. Во таков случај, ставете ја саксијата под млаз вода, која ќе истекува од долниот крај, а потоа осигурајте се дека водата нема да се задржи во саксијата.

  Тоа е тоа. Продолжете да ја одржувате билката и со тек на време ќе почнете да забележувате плодови. Сепак, ќе биде потребен подолг период.

  Latest Posts

  Млада жена со диагностицирана мозочна смрт се разбуди по 7 месеци во кома

  31-годишна Американка со диагностицирана мозочна смрт излезе од кома по седум месеци. Кертис Брабсон долго време страдаше од епилептични напади. По последниот, девојката почнува да...

  Една млада мајка се соочила со најтешкиот избор во животот и избрала да го остави своето дете да умре – дали постапив правилно, се...

  Британска мајка ја донесе најтешката одлука во својот живот и направи нешто што е незамисливо за речиси секоја мајка - помогнала да умре своето...

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.