6 C
Skopje
сабота, јули 2, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  Даниел за една година потрошил само 500 денари на храна: Открил на кој начин секој ден имал повеќе отколку што му требало

  Даниел Теј од Сингапур е еден од оние луѓе кои се нарекуваат „фригани“, односно одбивзат конзумеризам и во принцип никогаш н даваат пари за храна, туку ја пронаоѓаат во контејнери во околни големи супермаркети и познати ресторани. Исто така користат и друга отфрлена храна.

  Даниел на својот блог пишува за своите намирници и храна која ја собира, а за која не троши ни денар. Најинтересна е неговата приказна за тоа како за една година потрошил помалку од 500 денари за храна. Ви ја пренесуваме во елост:

  „Од првиот ден, морав да смислам како ќе се снаоѓам за вода, храна и засолниште. Водата не беше проблем затоа што во Сингапур има многу чешми. Храната беше проблем.Можв да копам по контејнери, но ми требаше некој извор на топлина да ги побијам тие бактерии, а тоа го немав.

  Затоа се свтев кон рестораните за брза храна. Земав сѐ што луѓето оставаа зад себе. Полуизедени хамбургери, пилешки крилца, помфрит, стопен сладолед…Се сеќавам дека еднаш во еден ресторан поминав два часа. Токму кога станав да си одам, забележав нов послужавник со остатоци од храна. На крајот толку се прејадов што ми беше мачно.

  Покрај тоа, посетував и пекари и ги земав сите производи кои вработените на крајот од денот ги фрлаа.

  Во само една пекара земав по 50 производи. Чекав кога затвораат и штом вработените ќе го фрлеа отпадот, истата секунда ја вадев храната.

  На некој начин, така и ги поттикнав пекарите во Сингапур да донесат одлука да на крајот од денот своите производи да ги донираат на луѓе на кои им се потребни, но тоа сега е друга приказна.

  Покрај тоа, времето го поминував во шопинг молови, лутајќи меѓу масите од рестораните и чекајќи луѓето да станат, а да не завршат со оброкот Штом станеа, јас седнував и продолжував да јадам.

  Моето искуство сега го преточив во документарец за тоа колку храна навистина фрламе. Токму пред некој ден на снимање решив да го пробам истото. Влегов во трговски цнтар во потрага по храна, како некогаш, и во рок од пет минути наидов на ваква глетка:

  И тоа не е сѐ. Море практично недопрена храна стоеше на масите. Ѝ пријдов на една хигиеничарка и ја прашав зошто толку храна се фрла Ги крена рамената и рече: „Луѓето имаат премногу пари и купуваат повеќе храна отколку што им треба. Потоа ја фрлаат“.

  Кога ја прашав дали може да ја изедам, таа ми рече: „Не, ова мене ми се јаде. Ти земи пилешки крилца ако сакаш“. И ги земав. Имаше 10. Се свртев околу себе и видов море отфрлена храна која навистина беше предобра за да биде фрлена“.

   

  View this post on Instagram

   

  Another bread rescue completed! I’ve been doing this almost daily for about 6 weeks. Every day, I collect about 100 buns and cakes. On weekends, the number can climb to 150 or 180. These buns are shared with the freegan community. Some stay in the neighbourhood and they would swing by my place in the morning to pick up some bread for breakfast before going to work. Some come from farther distances and take more breads to bring home for their families or neighbours. One person was taking to feed some homeless guy for a while. Still others take these and give to migrant workers or their staff to eat. It can be very expensive to be generous when you are buying things for other people. But when it’s free, all it costs you is some time and effort and you could gift stuff to people in huge amounts.

  A post shared by Daniel Tay (@freeganinsingapore) on

  Latest Posts

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.