6 C
Skopje
недела, април 2, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Дали треба да носите црно кога сте во жалост? Владиката Григорије ја реши дилемата која ги мачи Балканците, а еве што вели за 40 дена

  Бискупот Григорије, бискупот на Германија, во својот твит објасни дали треба да носите црно кога сте во жалост.

  По смртта на некој близок, најчесто луѓето ја покажуваат својата жалост со облекување црно. Вообичаено е да се носи 40 дена по погребот, до последното чествување за покојникот, кое се дава по 3, 9 и 40 дена. Некој носи црно половина година или една година, а честопати колку долго се носи црното зависи од степенот на блискост со покојникот: колку се поблиску, толку подолго трае.

  Но, по објавата на Твитер на бискупот Григори, германскиот бискуп, започна полемика на дадената тема, а тој посочи дека не треба да се докажува жалост.

  „Дали треба да носиме црно по смртта на драги луѓе? Повеќе би сакал да одговорам на ова прашање со подпрашање: Дали црното навистина е потврда дека жалиме и тагуваме за некого? Тоа обично им дава до знаење на луѓето околу нас дека сме изгубиле некој наш близок, за да ја третира нашата болка со обѕир и почит. Во пракса често се случува сосема спротивното: во оние денови кои се многу тешки и предизвикувачки за ужалените, црнилата го привлекуваат туѓото внимание и тоа е во моментот кога ние сме најчувствителни и кога најмалку ни се потребни љубопитните и сожалувачки погледи на другите. Не треба да се облекуваме во црно по смртта на саканите само затоа што некој тоа го очекува од нас. Ова е најмалку значајно од сите можни причини што можете да ги наведете. Запомнете, ако некој сè уште сака и чувствува потреба да носи црно, тоа е сосема во ред да го направи.

  Ако случајно необлекувањето црно ве прави да се чувствувате виновни пред покојникот, запомнете дека многу поважно од носењето црно е да им покажете на вашите драги со своите постапки дека ги сакате и да се грижите за нив додека се присутни меѓу вас. Сè друго е помалку важно и се однесува на формата, а не на суштината“, напиша тој.

  „Го разбирам вашето размислување, но сепак верувам дека барем до 40-ти ден треба да се носи црна боја во знак на почит и јавен морал“, напишал еден од корисниците.

  „Обичаите ги прават вистински луѓе и тие се различни во различни региони. Тагата е лично чувство и нема врска со бојата на оделото“, беше реакцијата на друг твитерџија.

  „Кога моите родители починаа, бев толку тажна и тажна што повеќе не беа со мене што не можев да носам светли бои и имаше таква тага во моето срце што не се грижев за светот околу мене или што би рекле зошто носам темни бои“, е еден од коментарите на објавата.

  Latest Posts

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.