6 C
Skopje
понеделник, септември 25, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Дали се ежите кога го правите ова – тоа значи дека вашиот мозок е посебен

  Повеќето луѓе уживаат во музиката, но мал број од нив на својата омилена мелодија реагираај со комбинација на кнедла во грлото и ежење.

  Метју Шсц од Универзитетот Харвард спровел истражување над луѓе кои поради добра песна се ежат и дошол до изненадувачки заклучок.

  Се испоставило дека онии кои имаат физичка реакција на песна всушност имаат целосно поинаква структура на мозокот од поединци кои не реагрираат на музика.

  Луѓето кои реагираат на музика имаат погуста структура на влакна кои ги поврзуваат слушниот кортекс и подрачјето на мозокот кое обработува емоции, поради што нивната комуникација во организмот е подобра, однсно органите подобро функционираат.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.