6 C
Skopje
сабота, мај 25, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Дали некогаш ви се случило телото да ви „отскокне“ додека спиете – ова мора да го знаете

  Сигурно некогаш ви се случило да заспиете и  кога баш ви се чини дека , тонете во најубавиот сон, наеднаш вашето тело ќе ве изненади и ќе „ одскокне„ и ќе ве разбуди.

  Еве што всушност се случува:

  Научниците конечно објаснија зошто се случува вакво нешто, кое всушност е многу вообичаено.

  Понекогаш се чини дека паѓате од голема височина. Луѓето на различни начини, се обидуваат да го објаснат тоа чувство, кое сите ние сме го доживеале.

  Пред се експертитте веруваат дека постои надворешно влијание, кое ја зголемува веројатноста на „отскокнување„ на телото, како што се на пример кофеинот и тутунот.

  Препорачливо е да го испиеме последното кафе неколку часа пред спиење,зошто со тоа може да ја зголемиме шансата за оваа покјава.

  Некои од експертите тврдат дека овој недостаток всушност се случува и поради недостаток на сон, односно кога сте исцрпени и заспиете преврзо.

  Во првата фаза на заспивање, отчукувањата на срцето и дишењето  успоруваат. Понекогаш кога е некоја многу уморен овој процес настанува ногу брзо, мозокот доаѓа до оваа фаза пребрзо и тоа го збунува.

  Тогаш телото брзо реагира со хемикалии, кои предизвикуваат бидење со „отскокнување„ на телото.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.