6 C
Skopje
вторник, април 16, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Дали знаете зошто Ајнштајн на оваа славна фотографија го исплазил јазикот?

  Сигурно веќе сте ја виделе оваа фотографија со славниот физичар Алберт Ајнштајн во необична поза и со исплазен јазик. Можеби сте помислиле дека станува збор за една од бројните монтажи кои кружат низ интернетот и добиваат разни пригодни текстови и приказни, но вистината е потполно поинаква.

  Што се случило и во која ситуација овој генијален научник се опуштил на овој начин?

  Вистинската приказна е дека за 72 роденден на Ајнштајн неговите пријатели и колеги му припремиле голема прослава на 14 март 1951 година, а на истата присуствувале бројни гости и фоторепортери.

  При крајот на прославата Ајнштајн бил прилично изморен. Но, ја објавил должноста и ревносно позирал за фоторепортерите.

  На крајот еден од неговите пријатели се понудил да го пренесе до дома. И токму кога Ајнштајн влегувал во автомобилот, еден од репортерите му довикнал: Еј, ќе може ли уште една фотографија?

  Фотографот Арт Сасе, кој го фотографирал, тврди дека Ајнштајн после тоа се свртел и го исплазил јазикот.

  Фотографијата му се допаднала и на самиот физичар, кој од фотографот нарачал дури десет примероци, од кои некои ги искористил за испраќање честитки.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.