Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Јорданчо Давитков го објави поширокиот список на репрезентативци кои се повикани за претквалификациите за пласман на ЕП во 2021 година, и на него се наоѓаат и еро Антиќ (Црвена звезда) и Лестер Бо Меккејлеб.

Првиот тренинг ќе се одржи на 19 ноември во 17.00 часот во големата сала на СЦ „Јане Сандански“.

Македонија ги почнува натпреварувањата против Словачка на гости на 23 ноември, а три дена подоцна дома играме со Швајцарија.

МАКЕДОНСКА КОШАРКАРСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА

Перо Антиќ (Црвена Звезда)

Војдан Стојановски (Бујукчекмече)

Ѓорѓи Чековски (Работнички)

Ненад Димитријевиќ (Хувентуд)

Стојан Ѓуроски (Карпош Соколи)

Марјан Јанески (Куманово)

Димитар Караџовски (Куманово)

Александар Костоски (Питешти)

Бојан Крстевски (Работнички)

Андреј Магдевски (Фени Индустри)

Андреј Маслинко (МЗТ Скопје Аеродром)

Адем Меќиќ (МЗТ Скопје Аеродром)

Љубомир Младеновски (Илирија)

Кирил Николовски (Карпош Соколи)

Предраг Самарџиски (Мега Бемакс)

Дарко Соколов (Карпош Соколи)

Бобан Стајиќ (МЗТ Скопје Аеродром)

Дамјан Стојановски (МЗТ Скопје Аеродром)

Диме Тасовски (Гостивар)

Бојан Трајковски (МЗТ Скопје Аеродром)

Лестер Бо Мекејлеб

Ричард Хендрикс (Галатасарај)

Џордан Теодор (Олимпиа Милано)

Марко Дујковиќ (Блокотехна)