6 C
Skopje
понеделник, април 15, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Грчката влада печати копии од преспанскиот договор за граѓаните

  Грчката влада ќе достави до граѓаните десетина илјади копии од преспанскиот договор со цел тие да се информираат во пресрет на парламентарната дебата за ратификација на спогодбата.

  Кабинетот на грчкиот премиер, Алексис Ципрас, соопшти дека документот ќе се најде и во неделното издание на весниците, со цел сите Грци да можат да го прочитаат. Владата истакна дека планира да го информира и последниот грчки граѓанин за аспектите од договореното.

  Агенцијата АП напомена дека Грците се поделени околу договорот за промената на името. Според резултатите на неoдамнешна анкета, 70 проценти од испитаниците се изјасниле против.

  Синоќа грчкиот парламент изгласа доверба во владата на Ципрас, со што е сè поизвесно дека договорот ќе биде ратификуван.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.