6 C
Skopje
сабота, декември 2, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Граѓаните масовно даваат крв за градоначалникот на Гдањск

  Градоначалникот на Гдањск, Равел Адамович, кој синоќа за време на хуманитарен настан беше избоден се наоѓа во тешка здравствена состојба и лекарите се борат за неговиот живот, пренесуваат тамошните медиуми.

  „Пациентот е жив, но неговата здравствена состојба е многу лоша. Операцијата траеше пет часа, му дадовме многу крв. Повредите беа многу тешки. Тој има тешка повреда на срцето и стомакот. Наредните неколку часа се одлучувачки“, изјави директорот на Универзитетскиот клинички центар за тамошните медиуми.

  Pawel #Adamowicz, mayor of #Gdańsk city in Poland, is in serious condition after being stabbed on stage during a charity event.

  Many are telling him to “hold on,” or #PawełTrzymajSię pic.twitter.com/Lp98Gxugqk

  — TicToc by Bloomberg (@tictoc) January 14, 2019

  Жителите на Гдањск уште од синоќа масовно се одзваа на повикот на лекарите и локалните власти за донација на крв за 53-годишниот опозициски политичар, како и за останатите пациенти кои се сместени во истата боница, пишуваат медиумите и додаваат дека пред ординациите и утринава се забележани редици од луѓе кои доброволно се пријавуваат да донираат крв.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.