6 C
Skopje
недела, јули 3, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  20 години го носел истото марамче во џебот: на женаму и здосадило и го фрлила,па неговата реакција ја оставила без збор!

  Канаѓанецот Дејв Стивенсон (32) од Оуквил реши да стави крај на неговиот осумгодишен брак со сопругата Валентина (33) поради фрлено шамиче од неговиот џеб. Причината...

  Приказната за вториот волк! Ќе ја прочитате за 10 секунди, но ќе ја паметите засекогаш

  Еден постар Индиец морал да се грижи за својот мал внук. Дедото се обидел да му го пренесе своето знаење на малото дете за...

  Милена и Милан останале без татко, живеат со својата баба и обработуваат пет хектари земја

  Милена и Милан останале без татко, живеат со својата баба и обработуваат пет хектари земја… На семејниот имот на Јефтовиќ во селото Теочин во близина...

  Мајка му била чистачка, татко му градежен работник, а тој сега е мнозински сопственик на Бугати: Хрватот кој денес е милијардер

  Компанијата Римац Аутомобили на хрватскиот претприемач и иноватор Мате Римац, вчера соопшти дека стана мнозински сопственик на Бугати, познатиот француски произведувач на хиперспортски автомобили. Објавата...

  Го прегрнал својот брат близнак во инкубатор и му го спасил животот – за ова чудо ни лекарите немаат објаснување

  Дилан тежел нешто повеќе од 900 грама, а неговиот брат Деинол околу 850 грама. Кога се родиле белите дробови им биле неразвиени, па итно биле префрлени на одделението за интензивна нега во болницата Ројал Болтон.

  Во болницата поминале 14 недели кога состојбата на Дилан се подобрила и родителите го однеле дома, но неговиот брат Деинол и понатаму дишел со помош на апарати. Откако неговиот брат заминал од болницата, состојбата на Деинол се влошила. Лекарите на родителите, 28-годишната Јана Зимун и 40-годишниот татко Хавиј им рекле да се подготват на најлошото, затоа што Деинол нема да преживее. Сепак, родителите дошле во болница со Дилан и го ставиле покрај неговиот брат кој бил во лоша состојба, па се тргнало на подобро. После само 5 минути нивото на кислород му се зголемило.

  Заминале дома со Дилан и се договориле со родителите ваквото дружење да го повторат за два дена. Откако повторно некое време поминал со својот брат во инкубатор, состојбата на Деинол се подобрила. Мајката Хана смета дека Дилан со својата близина и допир му го спасил животот на својот брат близнак. Се вратиле за два дена, во договор со докторите, а состојбата на Деинол толку се подобрила што почнал самостојно да дише.

  Во болница поминал 7 месеци, се уште добива кислород, но постепено му ја намалуваат дозата, затоа што белите дробови му се зајакнуваат.

  Не постои научно објаснување за таквото нагло и неочкувано подобрување, но познато е дека допирот помага, а прегратката има влијание како таблета против болки.

  -Не го очекувавме тоа, како ни докторите и медицинските сестри. Навистина е чудо. Со својата прегратка му го спаси животот. Беше прекрасно тоа да се набљудува, како на сите да сакаа да ни кажат дека никогаш не требало да ги раздвојуваме. Таа врска меѓу близнаците навистина постои – рекла мајката на близнаците кои сега имаат една година.

  Latest Posts

  20 години го носел истото марамче во џебот: на женаму и здосадило и го фрлила,па неговата реакција ја оставила без збор!

  Канаѓанецот Дејв Стивенсон (32) од Оуквил реши да стави крај на неговиот осумгодишен брак со сопругата Валентина (33) поради фрлено шамиче од неговиот џеб. Причината...

  Приказната за вториот волк! Ќе ја прочитате за 10 секунди, но ќе ја паметите засекогаш

  Еден постар Индиец морал да се грижи за својот мал внук. Дедото се обидел да му го пренесе своето знаење на малото дете за...

  Милена и Милан останале без татко, живеат со својата баба и обработуваат пет хектари земја

  Милена и Милан останале без татко, живеат со својата баба и обработуваат пет хектари земја… На семејниот имот на Јефтовиќ во селото Теочин во близина...

  Мајка му била чистачка, татко му градежен работник, а тој сега е мнозински сопственик на Бугати: Хрватот кој денес е милијардер

  Компанијата Римац Аутомобили на хрватскиот претприемач и иноватор Мате Римац, вчера соопшти дека стана мнозински сопственик на Бугати, познатиот француски произведувач на хиперспортски автомобили. Објавата...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.