6 C
Skopje
недела, април 2, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Го нарекуваат медицински џем затоа што делува како лек: јадете го пред спиење и наутро ќе ги испразните цревата

  Овој џем кој се приготвува од суво овошје, уште го нарекуваат и болнички или медицински џем бидејќи помага полесно и побрзо и да се испразнат цревата. Во денешно време поради стрес и недвижење сè поголем број луѓе страдаат од опстипација и нередовно празнење, поради мрзливи црева.

  Како причина за слаба перисталтика освен недоволната физичка активност и стресот, може да бидат и некои лекови, витамини, недоволна хидрираност, а може да се јави и како нуспојава на некоја друга болест.

  Иако многумина не обраќаат внимание, сепак опстипацијата треба да се лекува, особено доколку трае подолго време. Голем број доктори велат дека речиси сите болести доаѓаат од цревата, односно од нивно нередовно празнење.

  Според статистичките податоци, речиси секој десетти човек има проблем со отежната дефекација. Ова мора да се лекува не само поради болките и појава на хемороиди, туку и затоа што отпадните материи мора да се исфрлат од телото за да не ја за-тру-јат повторно кр-вта.

  Пред да употребите агре-сивни лаксативни помагала (кои се користат во нужна крајност), најпрво обидете се со природни средства со кои ќе го вратите нормалниот ритам на перисталтиката.

  Меѓу најдобрите природни помагала се покажал токму овој медицински џем кој се приготвува брзо и едноставно. Според искуствата на луѓе кои го испробале, доволни се неколку лажици (кај некои функционира и само една супена лажица), за да се придвижат цревата и да се добие повик за празнење.

  Една од состојките кои помагаат во ова се драгоцените урми кои имаат широк спектар на здравствени бенефити. Поради тоа се на високо скалило меѓу најздравите овошја. Изобилуваат со природни влакна кои делуваат како четка за чистење на цревата.

  Природниот шеќер што го содржат урмите е совршена алтернатива за обичниот. Лесно се дигестираат и ја намалуваат гладта. Според составот урмите се природна мултивитаминска „бом-ба“.

  Овие плодови им се препорачуваат на анемични луѓе, бидејќи содржат и железо. Во 100 г урми се соджи околу 0.90 железо, кое како дел од хемоглобинот помага во транспортот на кислородот во кр-вта. Урмите содржат и калциум кој е корисен кај проблеми со дијареа. Освен тоа, помагаат да се обнови цревната флора.

  РЕЦЕПТ ЗА ЛАКСАТИВЕН ЏЕМ

  Потребни состојки: 1 чаша урми, 1 чаша суви сливи и 1 чаша провриена вода. Постапка: исечете ги урмите и сливите на помали парчиња и ставете ги во зовриената вода. Варете на умерен оган со постојано мешање додека смесата да згусне како џем.

  Складирајте го во стаклена тегла и чувајте го во фрижидер. Може да го користите на повеќе начини, да изедете неколку лажици од него наместо вечера со чаша вода, да го мачкате на интегрално лепче за појадок, да го додавате во овесна каша…

  Сувите сливи веќе долго време, со децении се користат и самостојно за решавање на овој проблем. Богати се со влакна и со сорбитол, 15 пати повеќе отколку другото овошје. Сорбитол е вид на ал-ко-холен шеќер кој можат да го консумираат и дијабетичари. Во цревата се преработува споро и поради тоа доведува до помеки столици.

  Сувите сливи претходно натопени во вода или сварени како компот (мора да бидат хидрирани за да ја извлечат влагата од цревата), се природен извор на растителни влакна кои се неопходно за нормална работа на цревата.

  СОВЕТИ ЗА ПОСТИГНУВАЊЕ НА РЕДОВНА СТОЛИЦА:

  Пије многу вода; јадете храна со повеќе влакна: овошје, зеленчук, мешунки… Одбегнувајте вештачки лаксативи, бидејќи од нив цревата стануваат мрзливи; одбегнувајте млеко; бидете физички активни; правете медитативни вежби за отстранување на стресот; оброците нека ви бидат редовни, во помала количина, разновидни и почести, со растојание помеѓу нив најмалку 3 часа./nmd.mk

  Latest Posts

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.