6 C
Skopje
понеделник, ноември 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Го нарекуваат дрво на парите: Каде треба да ја чувате оваа билка за паричникот да ви биде полн со пари

  Оваа собно растение, покрај својот убав изглед, се верува дека ќе ви донесе и подобрување на вашата финансиска состојба.

  Познато како дрво на парите, красулата е едно од најпознатите и најомилените од родот Crassula кое се одгледува како собно растение. Одгледувањето на ова растение е многу едноставно и лесно за одржување. Покрај тоа, убавата красула е долготрајно растение, така што ќе уживате во нејзината убавина долго време.

  Како што расте, дрвото на пари формира густо дрво со гранки на кои се месести, сјајни и мазни лисја. Растението е со боја на зелен жад, а многу лисја имаат црвеникава нијанса на работ кога се изложени на силен извор на светлина. Новите стебла ќе бидат со иста боја и текстура како лисјата, а со тек на време ќе станат кафеави и дрвени. Благодарение на тоа, красула може да се режи да ја оформите во одличен бонсаи, особено ако сте почетник.

  Според различни верувања, легенди, па дури и според верувања на фенг шуи, постојат два главни типа на „дрвја на пари“. Едната е красулата (попозната како јапонско дрво за пари), а другата е пахира (Pachira aquatica) (попозната како растение за пари). И двете растенија се екстремно широко користени во филозофијата на фенг шуи за украсување на домови.

  Енергијата на растението за пари за фенг шуи доаѓа од нејзиното добро коренување и потресната енергија што се гледа во новите лисја. Местото каде што ќе биде сместено растението за пари се избира така да енергија на раст се рефлектира во вашиот биланс во банка, тврдат верувања.

  Красула е многу лесена за негување – и треба многу сончева светлина и брзо ќе напредува, но нема да и пречи и ако има малку шарена сенка. Дрвото Красула е отпорно, издржливо но она на што треба да внимавате е водата, внимавајте на количините. Не толерира прекумерно наводнување, затоа направете го тоа само кога ќе видите дека почвата во садот е скоро исушена.

  Не ви треба дополнително ѓубриво за одгледување на ова растение. На јапонското дрво за пари му треба простор со добра вентилација. Ако можете да го обезбедите тоа, тогаш во куќата не нема да има премногу висока температура што би била фатална за растението.

  Како и да е, мора да бидете внимателни да не биде премногу студено, температурата под 10 степени целзиусови нема да го убијат растението, но оваа темепратура не е добра за него.

  Дрвото со пари цвета од време на време. Добрите услови во кои го одгледувате и зрелоста на растението се предуслов за цветење, а за возврат ќе бидете наградени со мали бели цвеќиња кои се појавуваат околу доцна есен и рана зима.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.