6 C
Skopje
понеделник, септември 26, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  Гостите мислат дека во мојот стан има скапи мириси, но сè во мојата куќа мириса на овие мали трикови

  Сакам кога куќата има ненаметлива деликатна арома. Но, во исто време, не можам да поднесам мириси од продавница и други освежувачи за воздух. Нивните ароми ми изгледаат многу наметливи и неприродни.А сепак најдов решение за мојот проблем. Сега секогаш има пријатен мирис во мојот стан. Кога гостите првпат влегуваат во мојата куќа, мислат дека користам скапи дифузери за арома, но всушност малите трикови ми помагаат.

  Неколку капки во канализација
  Да, затоа создавам прекрасна арома во бањата. Во текот на денот никој не користи бања, по правило го користиме мијалникот за миење раце. Навечер, откако сите ќе се истушираат, капкам 5-7 капки есенцијално масло во каналот. И така пријатната арома во бањата е обезбедена за цел ден.

  Ако нема бања, на пример, е инсталирана туш кабина, маслото капе во каналот за мијалник. Дури и ако мијалникот се користи повеќепати во текот на денот, не грижете се, аромата ќе се крева во просторијата долго време. Бидејќи маслото се таложи во сифонот и не е така лесно да се измие од таму одеднаш.

  Не заборавајте на корпата за отпадоци
  Имаше случај, пред неколку години се „закачив“ на миризливи кеси за ѓубре. Колку е убаво да се стави таква кеса во кофата и да испушта пријатна нежна арома на лаванда или лимон. И како резултат на тоа, мириса на пролетна градина под мијалникот. Таквото пакување е многу поскапо од аналози без мирис. И сфатив колку е лесно да заштедите пари со купување на обични кеси за ѓубре, но во исто време да не ја изгубите пријатната арома. Секогаш кога менувам во ново, во него капнувам 3-5 капки од истото есенцијално масло. За подобар ефект втријте малку путер внатре во кесичката.

  Истиот трик може да го направите и со кесата за ѓубре во тоалетот.

  Памучна подлога на радијаторот
  Ова е наједноставниот мирис што можете да го замислите. Земаме памук и ставаме неколку капки есенцијални масла врз него. Го ставив на радијатор и преку ден собата има пријатен мирис. Штом ќе почне да слабее, додајте уште неколку капки во тампонот. Користете базни масла, тие имаат побогата арома: планински бор, нане, еукалиптус, лаванда, пачули.

  Навлажнувач
  Не грижете се, не ви предлагам да трчате до продавница за тој скап овлажнител што ќе шушка со млаз. Можно е да се навлажнува воздухот во станот без прекумерно вложување. Сè што ни треба е шише со спреј. Можете да го купите во продавница или да го земете од ослободеното средство за чистење стакло (само не заборавајте добро да го исплакнете садот и самиот спреј).

  Истурете вода во шишето со распрскувач, додадете 30 капки есенцијално масло. Добро протресете и испрскајте низ станот. На овој начин ќе има два ефекта со еден удар – ќе го направите воздухот во станот повлажен и ќе создадете пријатна арома. Еднаш на час или два ја прскам оваа композиција на завеси, ѕидови, потпирачи за раце на софата. Текстилот апсорбира многу добри мириси и потоа ги испушта, одржувајќи пријатна ароматична позадина. Го прскам мојот спреј и директно во воздух. Патем, забележав дека по таква постапка прашината во просторијата станува многу помала, а дишењето е полесно и попријатно.

  Миење на подот Секогаш
  кога ќе почнам да го перам или бришам подот во кофа со вода, додавам 10 капки есенцијално масло. Откако ќе ја исчистите куќата, сакате да дишете длабоко – вредат таква чистота и свежина!

  Latest Posts

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.