6 C
Skopje
среда, август 17, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Вера Кочовска: Болни сме поради нашите гревови кои за жал удараат и по нашите децата. И децата на нивните деца ..

  На 27 јули се навршуваат 76 години од раѓањето на феноменот Вера Кочовска, познатата бајачка и исцелителка, кај нашиот сосед. Приказната за нејзиниот живот...

  Илјадници пензионери му благодарат на проф. Филатов: Пијте ја чудесната смеса 1 месец за засекогаш да ги фрлите очилата

  Очите се еден од најважните и најнежните органи во човечкото тело. Тие се најразвиени кај нас. Секојдневно е потребно внимание и соодветна грижа за нив,...

  Гостите мислат дека во мојот стан има скапи мириси, но сè во мојата куќа мириса на овие мали трикови

  Сакам кога куќата има ненаметлива деликатна арома. Но, во исто време, не можам да поднесам мириси од продавница и други освежувачи за воздух. Нивните...

  420 евра месечно ќе добива секој полнолетен Бугарин, без разлика дали работи или не

  420 евра месечно за секој возрасен Бугарин и 420 лева за дете - ова го предвидува концептот на безусловен основен приход. Еден од седумте...

  Господ никогаш не го заборава доброто што сте им го направиле на другите

  Човекот го подигна погледот бавно. Изгледаше на жена која е многу богата ,со нови алишта и никакви проблеми.Тој си помисли дека сака да го измејува,како и сите други досега.

  “Остави ме на мира“ – промрмори тој.

  На негово зачудување,жената продолжи да стои.Таа се насмевна “Гладен ли си?“ го праша. “Не,не сум,одговори тој саркастично, тукушто вечерав со претседателот,сега оди си.“Но одеднаш тој почувствува нежен допир на неговото рамо.

  “Што правиш,жено?“ одговори гневно.“ Ти реков да си одиш.“
  Тогаш се појави еден полицаец “Има ли некој проблем госпоѓо?“- праша тој.

  Нема никаков проблем,господине,само се обидувам да го застанам човеков на нозе, ќе ми помогнете ли?
  Полицаецот ја испружи раката.Тоа е стариот Џек,се врти тука неколку години,зошто ви е?

  Го гледате ресторанот онаму? Ќе го однесам таму нешто да јаде и ќе го изнесам од ладново на кратко.
  “Ти жено луда ли си?- викаше бездомникот. Но тогаш почувствува дека некој го крена – остави ме полицаецу,немам направено ништо лошо.

  Ова ти е добра понуда Џек,не ја пропуштај.
  Конечно ,со тешки маки го однесоа Џек во ресторанот.Беше тоа време кога појадокот заврши,а ручекот се уште не почнал,гостиоте беа заминати и немаше многу гужва.Менаџерот дојде на нивната маса.

  “Што се случува полицаецу?Дали овој човек е во неволја?
  “Оваа жена го доведе овој човек овде да се нахрани“-одговори полицаецот.

  “Не овде, викна менаџерот, да имаш тука таков човек е лошо за бизнисот“.
  Стариот Џек се насмевна без своите заби,и рече:“Ти реков жено,не ни сакав воопшто да доаѓам овде.“

  Жената се сврте кон менаџерот на ресторанот и му рече:“Господине,дали ја познавате фирмата “Еди и партнерите“ подоле на улицата?
  “Секако, тие одржуваат неделно состаноци во нашите сали.“

  “И дали заработувате доволно од храната која се служи на тие состаноци?“
  “Јас сум Ана Еди, претседател на таа компанија.Мислев дека тоа ќе направи разлика.“

  „Дали би ни се придружиле полицаецу?“
  “Не ,благодарам госпоѓо,јас сум на должност.“- одговори полицаецот.

  “Може еден чај пред да одите?- Може. Одговори полицаецот гледајќи го менаџерот како заминува.“НАвистина му покажавте каде му е местото.“
  “Немав таква намера.Верувале или не, јас си имам причина за ова.“

  Таа седна на масата и го праша нејзиниот зачуден гостин “Џек,дали ме познаваш?“

  “Па ми изгледаш познато“- одговори стариот Џек.
  “Може сум постара,и може со годините сум поправена за разлика од младите години ,кога ти работеше тука ,а јас се појавив на таа врата ,смрзната и гладна.“

  “Госпоѓо..?“ не можеше да верува дека оваа убава дама некогаш била гладна.
  “Тукушто излегов од факултет ,дојдов во овој град да барам работа,но не можев да најдам ништо.Кога снемав пари ме избркаа од станот,одев по улици со денови,беше Февруари ,ми беше ладно и многу гладував.Го видов ова место и влегов мислејќи дека имам можност нешто да јадам.“

  Џек се насмевна.“Сега се сеќавам.“- рече тој.Јас бев позади шанкот и ти се појави и ме праша дали може да работиш нешто за да јадеш,и јас реков дека е против политиката на компанијата.

  “Знам,продолжи жената.Тогаш ти ми го направи најголемиот сендвич кој некогаш сум го видела,ми рече да седнам на масата и знаев дека с еќе биде во ред.“
  “Па,ти започна ли свој бизнис?“

  “Најдов работа истото попладне.Но ,потоа почнав свој бизнис кој со Божја помош стана успешен.Таа извади визит картичка и му рече да дојде кај неа на работа,кај заменик директорот да му даде некоја работа во фирмата, и може и аванс за да купи алишта и место за живеење за да застане на нозе.

  “Ако некогаш ти затреба нешто,мојата врата е секогаш отворена за тебе.“
  Му потекоа солзи во очите на стариот Џек, “Како некогаш да ти заблагодарам? Праша тој.
  “Не ми заблагодарувај на мене ,туку на Бог.Тој ме доведе до тебе.Фала ти Господе.“

  На излегување, пред да се разделат со полицаецот “,Ти благодарам за помошта ,полицаецу“рече таа.
  “Напротив, госпоѓо Еди, ти благодарам тебе,видов денес чудо кое никогаш нема да го заборавам и благодарам на чајот.

  Извор: SemeSinapovo.mk

  Latest Posts

  Вера Кочовска: Болни сме поради нашите гревови кои за жал удараат и по нашите децата. И децата на нивните деца ..

  На 27 јули се навршуваат 76 години од раѓањето на феноменот Вера Кочовска, познатата бајачка и исцелителка, кај нашиот сосед. Приказната за нејзиниот живот...

  Илјадници пензионери му благодарат на проф. Филатов: Пијте ја чудесната смеса 1 месец за засекогаш да ги фрлите очилата

  Очите се еден од најважните и најнежните органи во човечкото тело. Тие се најразвиени кај нас. Секојдневно е потребно внимание и соодветна грижа за нив,...

  Гостите мислат дека во мојот стан има скапи мириси, но сè во мојата куќа мириса на овие мали трикови

  Сакам кога куќата има ненаметлива деликатна арома. Но, во исто време, не можам да поднесам мириси од продавница и други освежувачи за воздух. Нивните...

  420 евра месечно ќе добива секој полнолетен Бугарин, без разлика дали работи или не

  420 евра месечно за секој возрасен Бугарин и 420 лева за дете - ова го предвидува концептот на безусловен основен приход. Еден од седумте...

  АКТУЕЛНО

  420 евра месечно ќе добива секој полнолетен Бугарин, без разлика дали работи или не

  420 евра месечно за секој возрасен Бугарин и 420 лева за дете - ова го предвидува концептот на безусловен основен приход. Еден од седумте...

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.