6 C
Skopje
петок, февруари 23, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Големината не е битна: Еве што навистина предизвикува оргазам

  Многумина сметаат дека личноста сама може да ја контролира способноста да доживува оргазам и дека голема улога имаат фактори како сексуалното искуство и самодовербата. Од друга страна, има и такви кои веруваат дека сето тоа зависи од големината на пенисот.

  Меѓутоа, новата студија спроведена на оваа тема, покажува дека всушност немаме никаква контрола, кога станува збор за оргазмот. Клучот за доживување на сексуалниот врв е поврзан со физичките аспекти во значително поголем степен отколку што мислиме и сè се сведува на нашата анатомија.

  Исто така, има и доста интересни разлики помеѓу мажите и жените. Кај мажите сè се сведува на умот, бидејќи сигналите меѓу мозокот, ‘рбетниот столб и пенисот треба да работат во совршен ред. Тие ќе доживеат оргазам ако има рамнотежа меѓу нервниот систем во телото. Сосема очекувано, истражувањето покажува дека на жените им е значително потешко достигнувањето на оргазам.

  Всушност, кај нив се се сведува на позицијата, бидејќи клиторисот многу ја менува својата позиција за време на секс и се приближува кон вагиналниот ѕид. Колку клиторисот е поблиску до вагиналниот ѕид, толку шансите за постигнување на оргазам се поголеми. Совршен агол од 45 степени се постигнува со мисионерската поза.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.