6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Гледајте го ова на банкомат – никогаш не вадете пари од него ако

  Повлекувањето пари од банкомат и купувањето стоки со банкарски картички одамна стана вообичаена работа за сите нас. За жал, криминалците го користат ова. Еве некои од најчестите трикови на банкомати кои им помагаат на измамниците да ви ги украдат парите – и како да се заштитите од нив.

  1. Уредите што ги користат измамниците.
  За да подигнат пари од вашата картичка, криминалците треба да копираат две работи: информациите содржани во нејзината магнетна лента и ПИН-кодот. Кражбата на податоци од банкарска картичка (skimming) се врши со помош на 3 уреди.

  Скимерите се уреди кои ги читаат информациите содржани во магнетната лента на вашата картичка. Тие се прикачуваат над отворот за картичка на банкоматот. Откако некој ќе ја стави својата картичка внатре, неговите податоци се пренесуваат од скимерот на електронскиот уред на криминалците.

  Скриените камери се користат заедно со скимерот за да се направи видео од вашиот PIN-код. Камерите може да се постават на неколку места: на самиот банкомат (околу тастатурата, екранот итн.) или во близина. Понекогаш тие се толку мали што може да се стават во мал отвор на банкоматот.

  Покривната плоча над тастатурата се користи за снимање на вашиот PIN-код: се сеќава на сè. Криминалците потоа го земаат и ги декодираат информациите содржани во него.

  2. Како да препознаете читач на картички?
  Откривањето на скимер е тешко, но е речиси идентично по боја, форма и материјал со обичните банкомати. Има неколку работи на кои треба да внимавате:
  Пукнатини, гребнатини и други знаци на механичко оштетување на банкоматот.

  Сите необични или необјаснети карактеристики на банкоматот.
  Неконзистентност во бојата, формата, материјалот или контурите на банкоматот.
  Имајќи нерамномерен отвор за картичка или делови што се во него.

  3. Како да се заштитите од измамници?

  Проверувањето на секој банкомат што го користите бара многу време. Но, тоа не значи дека не постои начин да ја заштитите вашата картичка од измамници. За да го минимизирате ризикот, следете ги овие едноставни правила:

  Користете картичка со чип. Скимерите ги копираат информациите содржани во магнетната лента. Копирањето на информациите од чипот е невозможно бидејќи има посложена заштита.

  Претплатете се на СМС известување. На овој начин, можете да дознаете дали некој подигнал пари од вашата сметка. Колку побрзо ја известите банката за ова, толку е поголема веројатноста дека ќе ги вратите парите.

  Покријте ја тастатурата со рака кога внесувате PIN. На овој начин можете да спречите скриената камера да го снима.

  Користете познати банкомати и оние лоцирани во безбедни области. Тоа се, на пример, оние кои се наоѓаат во самите филијали на банките, бидејќи до нив е потешко од измамниците. Избегнувајте улични банкомати и оние лоцирани во слабо осветлени области, продавници и затскриени агли на трговски центри.

  Поставете лимит за повлекувања и онлајн трансакции и користете друга картичка додека сте во странство.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.