6 C
Skopje
недела, јули 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Разоткриваме 3 мита за вежбањето

  За да си обезбедите фигура-сон, не е доволно само да се купи карта за фитнес  и да тренирате редовно. Постојат некои заблуди, на кои робувате, без да се знаете дека тие го саботира вашите напори. Еве за кои станува збор:

  vezbanje

  Мит 1: Колку повеќе се заморување, толку побрзо ја добивате силуетата од соништата.

  Многу луѓе кои тренираат веруваат дека побрзо ќе постигнат резултати ако тренираат до несвестица и вложуваат максимални напори. Всушност, за да согорувате масти, треба да си обезбедите бавно оптоварување, како и да се фокусирате на вашиот пулс.  Постои поим “Граница на аеробен метаболизам” – тоа е зоната на срцевиот ритам, во која настанува слабеењето. На пример вашата аеробна зона може да биде 135 отчукувања во минута. Ако вежбате со овој пулс, по 30-40 минути организмот ќе почне да согорува масти. Излегува дека долготрајните тренинзи од околу 40 минути со умерено темпо се поефикасни за слабеење, во споредба со кратките интензивни и оптоварувачки вежбања, посебно кога станува збор за вежбање без присуство на тренер.

  Мит 2: Ако секој ден се потите со спорт, нема потреба да внимавате како се храните

  Не вреди да се лажете дека откако сте изеле парче чоколадна торта и сте работеле интензивно со тегови во салата  ќе обликувате врежана мускулатура. Ако сакате да заработите мускулна маса, треба да консумирате дневно околу 1,5 кг протеини на 1 кг телесна тежина, но без никакви колачи и ужини. Ако приоритет ви е да се ослободите од вишокот  килограми, не одете на фитнес гладни. Подобро воздржете се од примање на храна 2 часа после вежбање. Ова ќе ви помогне сигурно да изгубите тежина. Но тоа не се однесува на конзумирањето водата – треба да ја пиете пред, за време и по вежбање.

  Мит 3: По тренингот може да си дозволи да се релаксираат

  После тренинг не е добро веднаш да престанете со физичката активност. Како што и пред тренинг мускулите треба да се раздвижат и загреат за основните вежби, така и пред крајот на тренингот треба да се намалува постепено нивната активност. Во спротивно ризикувате да предизвикате некоја повреда. Острото запирање на физичките вежби води до следново: за време на вежбање во организмот се излачува млечна киселина. За да се ослободи тој од неа, е потребно да се продолжи активноста со забавено темпо. Дури и спортистите кои се вклучени во Тур де Франс, по секој долг круг велосипедизам продолжуваат да вртат педали. Истегнувањето после тренинг е задолжително – тоа ги зајакнува мускулите и ја активира размената на материите.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.