6 C
Skopje
сабота, јуни 25, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Сакав да ја изненадам и отидов непоканета кај мојата ќерка на гости но зажалив неверојатно многу“

  Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

  ‘Се омажив со вујко ми, имаме три деца, тоа тука е легално’: Јавноста ШОКИРАНА од овој пар, иако бракот им е совршен!

  Тие се во брак и имаат три деца Брачниот пар со своите три деца живее во Германија и на прв поглед изгледа како и секој...

  Доколку немате бели полумесеци на ноктите, веднаш посетете лекар

  Белите полумесеци на ноктите се нарекуваат лунула. Тие претставуваат важен дел од нашето тело, се многу осетливи, а некои експерти велат дека нивната големина...

  Најлековитата вода во Македонија: На само 15 километри од Кичево

  Станува збор за Свињиште. Планинско село кое се наоѓа на само 15 километри од Кичево, веднаш покрај патот за Демир Хисар. Природата му дарила две...

  Разоткриваме 3 мита за вежбањето

  За да си обезбедите фигура-сон, не е доволно само да се купи карта за фитнес  и да тренирате редовно. Постојат некои заблуди, на кои робувате, без да се знаете дека тие го саботира вашите напори. Еве за кои станува збор:

  vezbanje

  Мит 1: Колку повеќе се заморување, толку побрзо ја добивате силуетата од соништата.

  Многу луѓе кои тренираат веруваат дека побрзо ќе постигнат резултати ако тренираат до несвестица и вложуваат максимални напори. Всушност, за да согорувате масти, треба да си обезбедите бавно оптоварување, како и да се фокусирате на вашиот пулс.  Постои поим “Граница на аеробен метаболизам” – тоа е зоната на срцевиот ритам, во која настанува слабеењето. На пример вашата аеробна зона може да биде 135 отчукувања во минута. Ако вежбате со овој пулс, по 30-40 минути организмот ќе почне да согорува масти. Излегува дека долготрајните тренинзи од околу 40 минути со умерено темпо се поефикасни за слабеење, во споредба со кратките интензивни и оптоварувачки вежбања, посебно кога станува збор за вежбање без присуство на тренер.

  Мит 2: Ако секој ден се потите со спорт, нема потреба да внимавате како се храните

  Не вреди да се лажете дека откако сте изеле парче чоколадна торта и сте работеле интензивно со тегови во салата  ќе обликувате врежана мускулатура. Ако сакате да заработите мускулна маса, треба да консумирате дневно околу 1,5 кг протеини на 1 кг телесна тежина, но без никакви колачи и ужини. Ако приоритет ви е да се ослободите од вишокот  килограми, не одете на фитнес гладни. Подобро воздржете се од примање на храна 2 часа после вежбање. Ова ќе ви помогне сигурно да изгубите тежина. Но тоа не се однесува на конзумирањето водата – треба да ја пиете пред, за време и по вежбање.

  Мит 3: По тренингот може да си дозволи да се релаксираат

  После тренинг не е добро веднаш да престанете со физичката активност. Како што и пред тренинг мускулите треба да се раздвижат и загреат за основните вежби, така и пред крајот на тренингот треба да се намалува постепено нивната активност. Во спротивно ризикувате да предизвикате некоја повреда. Острото запирање на физичките вежби води до следново: за време на вежбање во организмот се излачува млечна киселина. За да се ослободи тој од неа, е потребно да се продолжи активноста со забавено темпо. Дури и спортистите кои се вклучени во Тур де Франс, по секој долг круг велосипедизам продолжуваат да вртат педали. Истегнувањето после тренинг е задолжително – тоа ги зајакнува мускулите и ја активира размената на материите.

  Latest Posts

  Сакав да ја изненадам и отидов непоканета кај мојата ќерка на гости но зажалив неверојатно многу“

  Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

  ‘Се омажив со вујко ми, имаме три деца, тоа тука е легално’: Јавноста ШОКИРАНА од овој пар, иако бракот им е совршен!

  Тие се во брак и имаат три деца Брачниот пар со своите три деца живее во Германија и на прв поглед изгледа како и секој...

  Доколку немате бели полумесеци на ноктите, веднаш посетете лекар

  Белите полумесеци на ноктите се нарекуваат лунула. Тие претставуваат важен дел од нашето тело, се многу осетливи, а некои експерти велат дека нивната големина...

  Најлековитата вода во Македонија: На само 15 километри од Кичево

  Станува збор за Свињиште. Планинско село кое се наоѓа на само 15 километри од Кичево, веднаш покрај патот за Демир Хисар. Природата му дарила две...

  АКТУЕЛНО

  Стигнала до 228 кг, И ДАВАЛЕ ГОДИНА ДЕНА ЖИВОТ, сега има 82 кг, се за борба ДА ИМА ДЕТЕ

  Сара Придис (35) од Англија е жена на која и било кажано дека ако не стори нешто итно во врска со својата тежина, нема...

  Инспиративно: Ова е приказна за чистачка која ќе ве потсети дека сите сме подеднакво вредни

  За време на мојот втор месец како медицинска сестра, професорот ни даде ненајавен тест. Бев примерен студент и лесно одговарав на прашања додека не...

  Сите ми велат дека имам РОГОВИ од сопругата па решив да ја проверам дали е вистина…

  Изневерата за некои луѓе можеби звучи примамливо и возбудливо, но на крајот таа секогаш ги урива темелите на врската и нанесува голема болка. Многу се...

  Исповед на една мајка со дете болно од Аутизам: Зошто Марио не зборува, зошто лелека така …?

  Скопјанката Весна е мајка на две деца, таа раксажува за своето второ дете на кое му е дијагностициран аутизам.Само до пред три години не...

  Се вработив во Германија како доктор и за прв пат почувствував како изгледа нормален живот

  Д-р Немања Јоловиќ (37) ја напушти Србија во 2014 година и замина во Германија за да работи. Пред тоа, тој безуспешно се обидуваше скоро...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.