6 C
Skopje
сабота, јули 13, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Германската влада негира дека Меркел ѝ нудела помош на Меј

  Германската влада денес го негира натписот во британскиот таблоид „Сан“ според кој германската канцеларка, Ангела Меркел, ѝ понудила помош на британската премиерка Тереза Меј да постигне подобар договор за брегзитот.

  Според нејзината канцеларија, „Сан“ погрешно ја пренел содржината на неодамнешниот телефонски разговор меѓу Меркел и Меј, пренесува агенцијата АП.

  Во соопштението се наведува дека канцеларката не дала никакви уверувања што го надминуваат она што било дискутирано во Европскиот совет во декември и што е наведено во писмото на Жан-Клод Јункер и Доналд Туск.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.