6 C
Skopje
сабота, мај 18, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Генијален трик да ги избркате мравките , инсектите и штетниците од бавчата – заштитете ги своите билки

  Летото покрај прекрасното време ни носи и непријатни каснатини од комарци. За да го избегнете чешањето и црвените пликови, не се залажувајте со скапи хемикалии, туку одлучете се за поприродна, домашна варијанта.

  Многу билки имаат есенцијални масла кои ја имаат способноста да ги блокираат центрите за дишење кај комарците, па се многу делотворни. Помеѓу нив спаѓаат нането, лавандата, ајдучката трева и камилицата.

  За почеток, потребна ви е шолја вода, медицински алкохол, ментол и лаванда.

  Шолјата вода оставете ја да зоврие, па во неа додајте 3-4 лажици од наведените сушени билки. Поклопете го садот и оставете да остојат додека водата не се олади.

  На крај, во добиениот раствор, додадете медицински алкохол и преточете ја течноста во шише со распрскувач.

  За најмладите, подгответе<strong> спреј без алкохол по следниот рецепт.

  Потребен ви е 1 литар јаболков оцет, 10 лажици сушени билки по избор (жалфија, рузмарин, лаванда, темјан или ментол.)

  Билките ставете ги во тегла со херметички капак, прелијте ги со оцет и оставете ја мешавината да отстои 2-3 седмици на собна температура.

  Пред употреба, ароматичниот оцет промешајте го со вода, во размер 1:1, претурете во шишенце и прскајте како спреј.

  Ако знаете, и вие споделете некој нов, испробан и делотворен рецепт. Секоја заштита е добредојдена!

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.