6 C
Skopje
петок, март 1, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Вучиќ: Се сретнав со Мицкоски, во тоа нема ништо спорно

  Српскиот претседател, Александар Вучиќ потврди дека се сретнал со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, но при тоа изјави дека во тоа нема ништо спорно. Во однос, пак за неговата наводна средба со поранешниот македонски премиер Никола Грувески, Вучиќ изјави дека Груевски не го видел во последните три години, а уште помалку го видел пред бегството.

  За време на неговата денешна прес-конференција од страна на новинарите српскиот претседател беше запрашан за коментар во врска со неговата наводна вмешаност во случајот со Груевски и неговото бегство од Македонија, а по повод написи кои ги објави Н1, каде прво пишуваше дека Зоран Заев во интервјуто изјавил дека експремиерот на Македонија, Никола Груевски пред бегството се сретнал со Вучиќ и Орбан, а неколку минути подоцна текстот и насловот беа исправени со тоа дека Заев изјавил дека средбата на Вучиќ и Орбан не била со Груевски, туку со Мицкоски.

  На сето ова коментарот на српскиот претседател беше: „Што би рекол Милорад Додик, изгледа дека сите се како да има некоја рака која ги движи, а јас не мислам дека има и не верувам во некои теории на заговор, но како сите да се јавиле, сите кои треба за нешто да ја обвинат Србија“.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.